Właśnie ruszyła kolejna edycja programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Nabór wniosków rozpoczął się 28.06.2021 r., a trwać będzie do 15.09.2021 r. Ocena wniosków rozpocznie się po zakończeniu naboru. Podpisywanie umów maksymalnie do 31.03.2022 r. Wydatkowanie środków nastąpić ma do 30.11.2022 r. Okres kwalifikowalności kosztów –od 01.06.2021 r. do 30.06.2022 r., a data faktury lub innego dowodu księgowego stanowiącego podstawę wypłaty środków nie może być późniejsza niż 30.06.2022 r. (w przeciwnym razie, poniesione koszty zostaną uznane za niekwalifikowane) – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Reklama

Jakie są warunki finansowania?

Beneficjentami programu są jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, ale ostatecznymi odbiorcami korzyści są posiadacze odpadów rolniczych.

Kwalifikowane są wyłącznie koszty transportu z miejsc wskazanych do zbierania odpadów pochodzących od rolników (z PSZOK lub innego miejsca wskazanego przez gminę) oraz odzysku lub unieszkodliwienia odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz typu Big Bag.

Podatek VAT nie stanowi kosztu kwalifikowanego.

Dofinansowanie – w formie dotacji do 100% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i wyrażonej w Mg masy odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz typu Big Bag unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia.

Beneficjent zobowiązany będzie udokumentować zagospodarowanie (odzysk lub unieszkodliwienie, z wyłączeniem składowania) odpadów usuwanych w ramach realizowanego przedsięwzięcia (brak udokumentowania skutkować będzie wypowiedzeniem umowy i zwrotem wypłaconej dotacji).

Najczęstsze błędy przy składaniu wniosków

NFOŚiGW na podstawie poprzedniej edycji programu opracował katalog najczęściej popełnianych błędów. Warto go przejrzeć, by się przed nimi ustrzec.

Są to:

  • Nie wyznaczono miejsca zbierania odpadów, a zbieranie odpadów bezpośrednio od rolników jest wskazane jako koszt kwalifikowany.
  • Brak analizy rynku w zakresie możliwości zagospodarowania zebranych odpadów(należy przeprowadzić wstępne rozeznanie w zakresie cen – nie wymagamy na etapie złożenia wniosku wyboru wykonawcy, natomiast należy przeprowadzić czy to mailowo czy telefonicznie rozeznanie w zakresie cen zarówno transportu jak i przetworzenia odpadów)
  • Wskazanie w kosztach kwalifikowanych innych kosztów oprócz „transportu oraz odzysku lub unieszkodliwienia odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag.”Np. zakup pojemników, kontenerów, dzierżawy za wynajęcie placu/magazynu na potrzeby zbierania odpadów, wynagrodzenia dla pracownika obsługującego.
  • Uwzględnienie zagospodarowania odpadów nieuwzględnionych w programie np. agrowłókniny, środków ochrony roślin, taśm nawadniających.
  • Wskazanie we wniosku, że odpady zostaną zdeponowane na składowisku.

Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!

Źródło: NFOŚ iGW
Zdj. pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE