Jesteś właścicielem chlewni, tuczarni, fermy drobiu? Posiadasz gospodarstwo rolne? Masz problem z zagospodarowaniem odpadów z produkcji rolno-spożywczej? Zacznij zarabiać na oborniku i gnojowicy. Postaw na biogaz!

Reklama

Produkcja roślinna i zwierzęca musi sprostać nowym wyzwaniom, wynikającym m.in. z polityki klimatycznej. Nowoczesne rolnictwo to rolnictwo przyjazne środowisku i wpisujące się w zasady zrównoważonego rozwoju. To wymaga zmiany podejścia m.in. do zagospodarowania odpadów z produkcji rolno-spożywczej. Biogazownie doskonale wpisują się w model ekologicznego rolnictwa, w którym odpad jest wartościowym surowcem do produkcji energii, ciepła czy ekologicznego nawozu. A wszystko to w ramach gospodarki obiegu zamkniętego.

Czy biogaz jest dla Ciebie? Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji? Sprawdź w naszym Biogazowym Informatorze! To praktyczny poradnik dla rolników zainteresowanych budową biogazowni, który w prostu i przystępny sposób wyjaśnia podstawowe kwestie związane z produkcją „zielonej” energii.

Dlaczego warto postawić na biogaz?

Czy można jednocześnie pozbyć się odpadów w ekologiczny sposób i produkować „zieloną” energię? Oczywiście, że tak o ile zdecydujemy się na budowę biogazowni.

Biogaz to w większości przypadków efekt rozkładu organicznych produktów pod wpływem działania tlenu lub światła słonecznego. Najczęściej z procesem rozkładu można się spotkać na różnego rodzaju składowiskach odpadów. Zachodzi on szybciej, gdy dany produkt jest mokry i otrzymuje małą ilość światła dziennego. W wyniku wspomnianego procesu powstaje mnóstwo metanu i tlenku azotowego, które są uwalniane do atmosfery. Biogaz jest rezultatem tego procesu. W produkcji biogazu chodzi po prostu o to, by naturalne procesy wykorzystać do produkcji energii. Właśnie dlatego biogaz jest wspaniałym źródłem energii nieporównywalnym z innymi.

Biogaz – jakie ma zalety?

Co niemniej ważne, biogazownia poza dostarczeniem nam czystej energii redukuje efekt cieplarniany – utylizując na przykład gazy produkowane na składowiskach odpadów. Dzięki biogazowni możemy też pozbyć się produktów ubocznych naszej działalności: gnojowicy, gnojówki, odpadów rolno-spożywczych, bioodpadów, pozostałości z przetwórstwa mięsnego, wytłoków warzywno – owocowych itp.

Zaletą biogazu jest także to, że redukuje ilość skażeń ziemi i wody. Wszystko dlatego, że usuwając ilość złych substancji w odpadach, zmniejszamy negatywny wpływ jaki mają na ziemię i wodę.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Jeśli zaś uda nam się wyprodukować zieloną energię  w nadmiarze, warto pamiętać, że możemy ją odsprzedać spółce handlującej energią. Stabilne źródła OZE (a takim jest biogaz) to obecnie bardzo pożądany partner dla koncernów energetycznych!

Kto może produkować energię z biogazu?

Biogazownia najczęściej lokalizowana jest na obszarach, gdzie mamy do czynienia z produkcją rolną. Instalacje biogazowe budowane są przy dużych fermach bydła, trzody chlewnej i drobiu. Powstają także przy mleczarniach i gorzelniach. Małe biogazownie dobrze sprawdzają się w gospodarstwach posiadających uprawy szklarniowe.

Biogaz jesteśmy w stanie produkować przetwarzając większość biodegradowalnych odpadów w oparciu o proste technologie.

Gdzie wybudować biogazownię?

Istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o budowie  biogazowni jest sąsiedztwo zakładów produkcji rolnej lub przetwarzających produkty rolne. Lokalna produkcja rolno-spożywcza i biogazownia rolnicza to bowiem naturalni sprzymierzeńcy. W tym przypadku bowiem odpady produkcyjne (biomasa), utylizowane są właśnie w procesie fermentacji metanowej. Energia elektryczna i ciepło, które w jej wyniku powstają pokrywają potrzeby grzewcze i technologiczne lokalnych przedsiębiorców, gospodarstw i mieszkańców. Co więcej, wytwarzana masa pofermentacyjna służyć może nawożeniu lokalnych gruntów rolnych, przeznaczonych w szczególności pod uprawy roślin.

Dlaczego biogazownia się opłaca?

W tym roku ceny energii po raz kolejny znacznie wzrosły. Trend niestety wdaje się stały. Dlatego biogazownie, które m. in. wytwarzają „zieloną” energię, są coraz bardziej w cenie. Po pierwsze zyskujemy własne źródło energii elektrycznej oraz ciepła. Kolejnym elementem przemawiającym za budową biogazowni jest obowiązek zagospodarowania odpadów w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Inwestycja rozwiązuje te problemy stanowiąc jednocześnie stabilne źródło OZE poszukiwane przez spółki handlujące energią.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Skontaktuj się nami jeśli:

  • chcesz wiedzieć więcej o biogazie
  • interesujesz się budową biogazowni, ale nie wiesz od czego zacząć
  • chcesz wybudować biogazownię i szukasz wykonawcy
  • chcesz wybudować biogazownię, ale nie masz na to środków finansowych
  • masz grunt, który możesz wydzierżawić pod budowę biogazowni

KONTAKT: redakcja@magazynbiomasa.pl

POBIERZ INFORMATOR BIOGAZOWY:

Pobierz “Informator Biogazowy 2020”

NKB-3-ulotka-A5.pdf – Pobrano 260 razy – 184,40 KB
Zdjęcie: Airliquide, Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE