Dania produkuje zieloną energię w ilościach, które uplasowały ją na pozycji europejskiego lidera. Jednocześnie kraj jest jednym z głównych eksporterów wieprzowiny na świecie. To właśnie odpady rolnicze są jednym z głównych substratów wykorzystywanych w tamtejszych instalacjach.

Reklama

Populacja Danii to zaledwie 5,8 mln mieszkańców, podczas gdy liczba świń na terytorium tego państwa przekracza 13 mln.

Gazowy potentat Europy

W biogazowni w Korskro rocznie przetwarzanych jest 700 000 ton odpadów pochodzenia organicznego, przemysłowego, domowego i rolniczego, z których powstaje m.in. odnawialny gaz. To sprawia, że obiekt jest największą tego typu instalacją na świecie. Dzięki zautomatyzowanemu systemowi obsługi biogazownia produkuje zieloną energię przy pomocy zaledwie kilku pracowników.

Duński rząd wspiera rozwój tego sektora i udziela hojnych dotacji oraz upraszcza administracyjne formalności, aby ułatwić budowę kolejnych obiektów. Ponadto wdrażane są przepisy zakazujące składowania odpadów organicznych na wysypiskach oraz wprowadzające surowe ograniczenia w zakresie rozprowadzania niektórych nawozów.

Obecnie 30% gazu wtłaczanego do sieci powstaje w biogazowniach. W procesie fermentacji beztlenowej powstaje nie tylko metan, ale także gazy odpadowe. Jeden z nich to dwutlenek węgla wykorzystywany przy produkcji napojów.


6. Kongres Biometanu – zobacz program wydarzenia!


Substrat, który produkuje zieloną energię

Do biometanowni Nature Energy położonej w Korskro gnojowicę dostarcza m.in. Hans Juul Jenssen, który jest lokalnym rolnikiem. Rocznie na jego farmie hodowanych jest ponad 100 tyś. świń. W gospodarstwie zainstalowano system podziemnych kanałów, dzięki czemu możliwe jest szybkie i proste oczyszczanie chlewów z gnojowicy. Ciecz jest wypłukiwana, wcieka do rur, a następnie wlewa się do pobliskich zbiorników. Płynny obornik wywozi cysterna.

Ciężarówki wciąż krążą i zawsze są zapełnione. Zwożą substrat i rozwożą poferment w promieniu 25 km od instalacji biogazowej. Jest to optymalne rozwiązanie pod względem ilości zużywanego paliwa. Transport postrzega się jako jeden z większych emitentów, a takie rozwiązania ograniczają ślad węglowy. Również hodowla zwierząt jest uważana za sektor gospodarki generujący znaczny odsetek gazów cieplarnianych, ale korzystanie z biogazowni pozwala ograniczyć uwalnianie metanu do atmosfery.


Raport „Biomasa w Polsce 2022/2023” – pobierz za darmo!


Wyższość pofermentu nad innymi nawozami

Ważnym produktem powstającym w biogazowniach jest także poferment, który cieszy się opinią nawozu o wysokich wartościach odżywczych. Jest on dostarczany rolnikom, aby rozprowadzać go po polach. Hans Juul Jessen ocenia ten nawóz jako bardzo dobry z kilku przyczyn: ma mniej nieprzyjemny i intensywny zapach od obornika, a także jest od niego wydajniejszy.

– Jest to sytuacja, w której wszyscy wygrywają. Oprócz tego, że jestem bardziej ekologiczny, dywersyfikuję też swoje dochody! – zauważa Hans Juul Jessen, duński producent wieprzowiny.

Odpowiednie nastawienie rolników

Sukces Nature Energy opiera się na kilku filarach. Przede wszystkim zawdzięcza go utrzymaniu skutecznej komunikacji pomiędzy lokalną społecznością a biogazownią. Ponadto instalacja jest prowadzana z należytą starannością, dzięki czemu pochodzące z niej zapachy udaje się ograniczyć do minimum. Z tego powodu substraty nie są przechowywane na zewnątrz.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: pixabay
Źródło: thesaxon.org

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE