Przez ostatnie lata głównie rozmawialiśmy. Dziś, zgodnie z hasłem 6. Kongresu Biometanu, przechodzimy do działań. Wiemy już co zrobić, żeby biometan pojawił się w sieci. Na zakończonej 12 maja konferencji padła jasna deklaracja. Wiemy, kiedy zostanie uruchomiona pierwsza biometanownia w Polsce.

Pierwsza biometanownia w Polsce

6. edycja Kongresu Biometanu była wyjątkowa nie tylko pod względem frekwencji. Ponad 330 przedstawicieli sektora biogazowego i biometanowego dowiedziało się, kiedy popłynie pierwszy metr sześcienny biometanu w Polsce.

Reklama

Podczas otwarcia Kongresu, prof. dr hab. Jacek Dach mówił o gigantycznym potencjale Polski do produkcji biometanu, podkreślając, że w końcu przechodzimy od celów do działań. Z końcem roku w Zakładzie Doświadczalnym poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach zostanie uruchomiona pierwsza w Polsce biometanownia o wydajności produkcji około 1 mln m3.

Te optymistyczne informacje powinny motywować branżę do zintensyfikowania działań, bo potencjał do rozwoju jest ogromny.

„Z samego sektora hodowli zwierzęcej możemy wyprodukować około 6 mld m3. Właśnie tyle gazu importowaliśmy z Rosji”- mówił prof. dr hab. Jacek Dach.

Zmiany legislacyjne

Działania powinna ułatwić „specustawa o biogazowniach” (UD485), która, jak podkreślił podczas swojego wystąpienia wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski, jeszcze w maju procedowana będzie w Sejmie. Ponadto, jak wspomniał Marek Pituła z Polskiego Stowarzyszenia Biometanu, procedowane są jeszcze dwa projekty decydujące o przyszłości biometanu w Polsce, tj. UCC 99 – projekt ustawy do zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii i UC 110 – dotyczący zmiany ustawy o biokomponentach biopaliwach ciekłych.

Nowe regulacje mogą przyczynić się do tego, byśmy w końcu mieli realny udział w europejskim rynku, bo pod względem potencjału do produkcji biometanu Polska jest w pierwszej piątce w Europie. W tym rankingu wyprzedzają nas unijni liderzy: Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania.


8. Kongres Biogazu – sprawdź i zarejestruj się już dziś!


Biometan w Europie

Jeśli chodzi o wdrażanie biometanu w Europie, według danych European Biogas Association przedstawionych przez Natalię Walczak, kraje wiodące to Dania, Francja, Niderlandy i Włochy. Zgodnie z analizą EBA w Europie w 2021 r. działało 1067 instalacji biometanowych. W ubiegłym roku sektor wyraźnie przyspieszył.

„W zeszłym roku oddano do użytku rekordową liczbę instalacji biometanowych w Europie. W tej chwili mamy ich ponad 1300” – zaznaczyła Natalia Walczak i dodała: „Aby w pełni zużytkować korzyści płynące z produkcji biogazu i biometanu, musimy działa już teraz”.

Udział Polski

W skali Europy do spełnienia mamy bardzo ambitny cel – 35 mld m sześc.  W jakim stopniu Polska przyczyni się do realizacji tego założenia, a tym samym do dekarbonizacji unijnej gospodarki? Koncerny mają w tym obszarze ambitne plany. Grupa Orlen, do której należy PGNiG Bioevolution chce być liderem w branży.

„Jesteśmy ważnym elementem w obszarze biogazu i biometanu, a naszą podstawową rolą jest pozyskiwanie projektów, budowa instalacji i ich eksploatacja” – zaznaczył Sławomir Piwowarski z PGNiG Bioevolution – „Mamy bardzo ambitny cel, żeby do roku 2030  produkować 1 mld metrów sześc. biogazu rocznie (…) Zakładamy, że będziemy produkować zarówno biogaz, jak i biometan i bioLNG”.

„Obecnie mamy 17 GW zainstalowanej mocy energii odnawialnej. Tę moc mamy zamiar potroić w 2025 r., a do 2023 r. chcemy dojść do mocy 100 GW (…)  Znaczącą część tego rozwoju chcemy zrealizować na rynku biogazowym i biometanowym” – tłumaczył Łukasz Semeniuk z PGB, która od marca jest częścią koncernu Total Energies.


Czytaj też: Projekty ustaw dotyczące biogazu i biometanu są już w Sejmie


Sponsorzy i partnerzy:

Patroni honorowi i medialni:


Założenia a rzeczywistość

Ambicje koncernów wciąż jeszcze nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

„146 biogazowni w rejestrze KOWR, sto czterdzieści kilka megawatów mocy zainstalowanej jest takim wyrzutem sumienia dla nas, jako dla państwa, które ma tak ogromny potencjał 15 mld m3. biogazu rocznie i 8 mld biometanu” – mówił Jakub Safijański z Konfederacji Lewiatan, zaznaczając także, że po woli bariery hamujące rozwój branży są przełamywane – „Jedna ustawa już jest. Za chwilę wejdą w życie kolejne akty prawne, więc to jest krok w dobrym kierunku”.

Jednak w przygotowaniach do realizacji projektu inwestorzy muszą brać pod uwagę nie tylko bariery legislacyjne, bo rozwój rynku mogą hamować też protesty społeczne, z którymi coraz częściej spotykamy się przy okazji nowych inwestycji.

„Obecnie w Polsce jest prowadzonych 68 protestów społecznych w sprawie biogazowni (…) Protesty są z kilku powodów. Pierwszy i najważniejszy to niewystarczająca edukacja” – mówiła Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Stowarzyszenia Zielony gaz dla klimatu.

Jeśli chodzi o biogaz niechęć mieszkańców do inwestycji związana jest z obawą przed odorem i hałasem. Pozostałe argumenty społeczności przytoczone przez Sylwię Koch-Kopyszko brzmią następująco:  „transport może rozjechać wszystkie nasze drogi, „pofermentem zabijecie nasze pola”.

„Tego typu dezinformacja powoduje, że ludzie protestują” – zaznaczyła Koch-Kopyszko – „To są trudne rzeczy i tutaj dużo jeszcze przed nami” – podkreśliła prezes Stowarzyszenia Zielony gaz dla klimatu, zaznaczając jednocześnie, że Ministerstwo Klimatu zobowiązało się do przygotowania dużej kampanii edukacyjnej, która pomoże zneutralizować bariery będące jednym z hamulców rozwoju sektora w Polsce.


Czytaj też: Biometan i biowodór – pojęcia podstawowe oraz historia w UE  i w Polsce


Czas na biometan?

Pozytywnych przykładów też nie brakuje.

„Dużo jest świetnych biogazowni, sieci ciepłownicze pobudowane, mieszkańcy zadowoleni, więc naprawdę mamy co pokazać” (…)- mówiła Sylwia Koch-Kopyszko – „Poza tym ostatnio prasa zaczyna nam sprzyjać, bo do tej pory w prasie podgrzewane były głównie tematy dotyczące protestów, a teraz mówi się o nawozie, o produkcji energii.”

Mimo, że w Polsce nadal jesteśmy na początku swojej biometanowej drogi, po latach dyskusji i pokonywania barier, wreszcie przyszedł czas na działania, a rok 2023 ma szansę zaistnieć jako przełomowy dla krajowego rynku biometanu.

Obejrzyj galerię zdjęć:

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE