Ciepłownictwo na zakręcie. Fatalny stan powietrza w Polsce jest efektem braku odpowiednich modernizacji w ciepłownictwie, zarówno systemowym, jak i indywidualnym. – Krajowe ciepłownictwo znalazło się na zakręcie. Od lat decyzje są odwlekane, wdrażanie europejskich regulacji opóźniane – twierdzą autorzy raportu „Czyste ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa”, którzy uważają, że poprawa jest możliwa i to w ciągu najbliższych lat.

Eksperci Forum Energii, którzy przygotowali raport „Czyste ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa” wskazują, że najważniejszym krokiem w walce o czyste powietrze, jest poprawa efektywności energetycznej budynków, a także wyeliminowanie paliw stałych z indywidualnego ogrzewania do 2030 r. i przygotowanie kraju na elektryfikację ciepłownictwa.

Reklama

Koszty zewnętrzne smogu

Według analizy przeprowadzonej przez specjalistów Forum Energii, w ciągu dekady koszty zdrowotne zanieczyszczeń można obniżyć o 50 proc., a emisje pyłów z indywidualnego ogrzewania ograniczyć o 91 proc. Jednocześnie emisje CO2 z ciepłownictwa spadną o 30 proc. Oszacowano, że tzw. koszty zewnętrzne smogu (pogarszające się zdrowie i inne skutki zanieczyszczonego powietrza) to ok. 16 mld zł rocznie. Dlatego twórcy raportu twierdzą, że nikogo do zmian przekonywać nie trzeba, a należy przede wszystkim wskazać sposób, jak je przeprowadzić.

Jak zmodernizować ciepłownictwo?

Jak wynika z raportu think thanku, zdecydowana większość systemów ciepłowniczych w Polsce jest nieefektywna w myśl prawa europejskiego i, bez zmiany tej sytuacji, w dłuższej perspektywie grozi im likwidacja.

Potrzebne są inwestycje w sieci ciepłownicze. Konieczne jest także wyeliminowanie paliw stałych, zwłaszcza z indywidualnego ogrzewania do 2030 r. Domowe piece węglowe są największym źródłem zanieczyszczeń w Polsce. W gospodarstwach domowych zużywa się 12 mln t węgla, co stanowi 66 proc. z całej puli w Unii Europejskiej. Węgiel powinien być zastępowany w zależności od lokalnego potencjału – przyłączaniem do sieci ciepłowniczych, przejściowo gazem lub pelletem.

Natomiast jako przyszłość ciepłownictwa w Polsce wskazuje się elektryfikację.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej!

Tekst: Andrzej Rubczyński.
Opracowanie raportu i nadzór merytoryczny. Autorzy: eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Instytutu Badań Strukturalnych oraz dr Joanna Maćkowiak Pandera, dr Jan Rączka, Rafał Macuk.
Zdjęcie: BMG
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE