Biometan w rozumieniu tego rozdziału raportu to gaz uzyskany z biogazu lub biogazu rolniczego, którego wartość ciepła spalania wynosi nie mniej niż 34,0 MJ/m3. Biometan może występować w zasadzie w dwóch stanach skupienia: gazowym lub ciekłym.
Biogaz i biometan – definicje
W projekcie ustawy z dnia 24 lutego 2022 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, do definicji biogazu dodano: „inny niż biogaz rolniczy”. Zgodnie z powyższym, w świetle projektu zmiany ustawy, biogaz to gaz uzyskany z biomasy, w szczególności z instalacji przeróbki odpadów zwierzęcych lub roślinnych, oczyszczalni ścieków oraz składowisk odpadów, inny niż biogaz rolniczy. Podsumowując: w projekcie ustawy wyłączono pojęcie biogazu rolniczego z definicji biogazu.
Dla lepszego rozumienia przedstawionego powyżej pojęcia, należy przywołać również znaczenie słowa „biomasa”, która została zdefiniowana jako „ulegająca biodegradacji część produktów, odpadów lub pozostałości pochodzenia biologicznego z rolnictwa, w tym substancje roślinne i zwierzęce, leśnictwa i związanych działów przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, przetworzoną biomasę, w szczególności w postaci brykietu, pelletu, toryfikatu i biowęgla, a także ulegającą biodegradacji część odpadów przemysłowych lub komunalnych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, w tym odpadów z instalacji do przetwarzania odpadów oraz odpadów z uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, w szczególności osadów ściekowych, zgodnie z przepisami o odpadach w zakresie kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów”.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Przez biogaz rolniczy rozumiemy gaz otrzymywany w procesie fermentacji metanowej surowców rolniczych, produktów ubocznych rolnictwa, płynnych lub stałych odchodów zwierzęcych, produktów ubocznych, odpadów lub pozostałości z przetwórstwa produktów pochodzenia rolniczego lub biomasy leśnej, lub biomasy roślinnej zebranej z terenów innych niż zewidencjonowane jako rolne lub leśne, z wyłączeniem biogazu pozyskanego z surowców pochodzących ze składowisk odpadów, a także oczyszczalni ścieków, w tym zakładowych oczyszczalni ścieków z przetwórstwa rolno-spożywczego, w których nie jest prowadzony rozdział ścieków przemysłowych od pozostałych rodzajów osadów i ścieków.
Te zapisy oznaczają, że biometan będzie jeden, tzn. nie będzie biometanu rolniczego i innych biometanów, ponieważ biometan to gaz uzyskany z biogazu lub biogazu rolniczego. To jest ważne dla rozwoju rynku biometanu, szczególnie ze względu na „biogaz inny” czyli biogaz nie będący biogazem rolniczym, wysypiskowym czy pochodzący z oczyszczalni ścieków. W praktyce jest to tzw. biogaz „utylizacyjny” czyli powstających w biogazowniach podobnych do „rolniczych”, ale wykorzystujących również substraty niedopuszczone do stosowania w instalacjach rolniczych.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Przez biowodór rozumiemy wodór wytworzony z biomasy, w tym również z biometanu. Wodorem odnawialnym jest wodór wyprodukowanyz odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii. Odnawialnym źródłem energii jest odnawialne, niekopalne źródło energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otoczenia, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego, biometanu, biopłynów oraz z wodoru odnawialnego.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w raporcie Biogaz w Polsce. Pobierz za darmo!
RAPORT BIOGAZ W POLSCE 2022 – POBIERZ ZA DARMO!
2022 Raport Biogaz w Polsce
Wyślij link na adres:
Tekst: Marek Pituła w imieniu Polskiego Stowarzyszenia Biometanu
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE