Biokraft, znany wcześniej jako Scandinavian Biogas, wiodący gracz na rynku biogazu w Europie uruchomił największą na świecie instalację skraplania biometanu. Spółka dostarczyła właśnie pierwszą partię bioLNG.

Pierwsze 34 tony bioLNG

Prace nad projektem w Södertörn Biokraft rozpoczął dwa lata temu. Obiekt o wartości 330 milionów koron szwedzkich (30,2 miliona dolarów) ma rozpocząć regularną produkcję skroplonego biometanu pod koniec roku. Tymczasem instalacja znajdująca się jeszcze w fazie rozruchu wyprodukowała pierwsze 34 tony bioLNG przeznaczone do wykorzystania przez samochody ciężarowe w Europie Północnej.

Reklama

Instalacja skraplania biometanu

Nowo wybudowana instalacja skraplania biometanu znajduje się bezpośrednio w sąsiedztwie biogazowni Biokraft w Södertörn. Jej moc szacowana na 220 GWh rocznie, wraz ze zdolnością produkcyjną na poziomie 50 ton bioLNG dziennie czyni z niej największą tego typu instalację na świecie. 


Czytaj też: 8. Kongres Biogazu 14-15 grudnia w Warszawie


Wprowadzenie na rynek bioLNG w Sztokholmie jest kamieniem milowym w działalności firmy i wzmacnia naszą pozycję rynkową jako jednego z wiodących producentów skroplonego biometanu na rynku północnoeuropejskim – powiedział Matti Vikkula, dyrektor generalny Biokraft. – Projekt pokazuje również, że zgodnie z naszym strategicznym planem wzrostu, mamy kompetencje i możliwości budowy i eksploatacji biogazowni na dużą skalę. 

Akademia inwestora biogazowego:

źródło, zdjęcie: Biokraft

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE