Niższe rachunki za odbiór odpadów i korzyści środowiskowe – planowana biogazownia w Krotoszynie ma usprawnić gospodarkę odpadami biodegradowalnymi. Władze gminy podpisały list intencyjny z miejscowym Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie oraz Związkiem Międzygminnym Eko Siódemka w sprawie budowy takiej instalacji.
Inwestycja dla dobra gmin
Biogazownia zostanie wybudowana na terenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Krotoszynie. Przetwarzane w niej bioodpady będą zbierane z gmin zrzeszonych w ramach Eko Siódemki. Pierwszym krokiem do powstania tego obiektu stał się list intencyjny.
Czytaj też: W gminie Rokietnica stanie druga biogazownia
– Mając na uwadze rozwój gospodarczy naszego regionu, który ukierunkowany jest na inwestycje przyjazne środowisku, a tym samym jego mieszkańcom, sygnatariusze niniejszego listu oświadczają, iż wyrażają wolę podjęcia wspólnych działań, mających na celu wypracowanie założeń oraz realizację inwestycji, polegającej na budowie biogazowni kompostowni – informują władze PGKiM Krotoszyn.
Władze samorządowe oraz zarząd spółek widzą potencjał, jaki kryje się w tej technologii.
– Planowana inwestycja wpisuje się w strategię, mającą na celu rozwój ekologicznych i odnawialnych źródeł energii, bezpiecznych dla środowiska oraz przyjaznych dla lokalnego rozwoju, poprzez wykorzystanie i odpowiednią gospodarkę odpadami – podkreślają władze PGKiM w Krotoszynie.
Są konkrety
Interesariusze liczą, że pieniądze na projekt uda się pozyskać w ramach KPO. Marian Janas, prezes PGKiM, podał, że biogazownia może powstać już w 2-3 lata.
Czytaj też: Biogaz w polskiej strategii E.ON
Obiekt będzie zasilał oczyszczalnię ścieków, dzięki czemu obniży koszty funkcjonowania zakładu. To dobra wiadomość także dla mieszkańców gminy, którzy będą mogli liczyć na niższe rachunki.
– W zeszłym roku nasz związek zebrał blisko 6 tys. ton odpadów zielonych, a zagospodarowanie kosztowało prawie 5 mln zł. 17% tej kwoty to koszt odbioru, zaś pozostałe 83% to koszt zagospodarowania. Jeśli powstanie więc instalacja tutaj na miejscu i dodamy do tego instalację, którą posiada związek, to na pewno zmniejszy koszty zagospodarowania. Pomoże to obniżyć lub utrzymać opłatę za odpady na terenie związku międzygminnego – argumentowała Ewa Obal, przewodnicząca Zarządu EKO SIÓDEMKI.
Podpisanie listu intencyjnego upoważnia PGKiM do rozpoczęcia procedury doboru technologii, a w dłuższej perspektywie także do wszczęcia przetargów.
Zdjęcie: PGKiM Krotoszyn
Źródło: Krotoszynska.pl, iKrotoszyn, Gazeta Lokalna Krotoszyn, PGKiM Krotoszyn