Grupa E.ON stawia na zieloną energetykę, która jest strategicznym kierunkiem rozwoju firmy. Drogę do zeroemisyjności pomogą utorować spółce inwestycje w zróżnicowane źródła OZE, w tym w biogaz.

Reklama

Grupa E.ON, w tym także E.ON Polska skupia się na coraz szerszym wykorzystaniu nowoczesnych technologii przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego, co ma pomóc firmie osiągnąć pełną neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Droga do zeroemisyjności

Jednym z głównych wyzwań w dążeniu do osiągnięcia celu zeroemisyjności jest bezpośrednie lub pośrednie zapewnienie naszym klientom dostępu do zielonej, przystępnej cenowo energii – mówi w komunikacie Jakub Roszkiewicz, prezes E.ON Polska Solutions. – Bezpośrednie zapewnienie tego typu energii rozumiemy przez budowę dedykowanych instalacji OZE u klientów (tzw. on-site). Natomiast pośrednia droga polega na tworzeniu instalacji, z których zeroemisyjna energia jest wprowadzana do sieci (off-site) i sprzedawana naszym odbiorcom jako produkt”.

Grupa E.ON w Polsce wspiera klientów, proponując skuteczne sposoby na obniżenie śladu węglowego poprzez inwestycje w eMobility, rozwój oferty z zakresu przydomowych i firmowych instalacji OZE, w tym fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii, a także dekarbonizację wytwórczych źródła ciepła. Jeszcze w tym roku spółka ma otworzyć pierwszą biogazownię w Polsce.


Niemcy wchodzą na polski rynek biogazu. E.ON zbuduje pierwszą nadwiślańską instalację


Biogaz w polskiej strategii E.ON

Dostrzegając w biogazie dużą szansę na przyspieszenie procesu transformacji sektora energetycznego Grupa E.ON postanowiła zainwestować w naszym kraju w zakład produkcji biogazu, dostrzegając jego niewykorzystany potencjał, a jednocześnie doceniając stabilność tego źródła energii odnawialnej i brak zależności od warunków pogodowych. W związku z tym w Borzach, niedaleko Pułtuska pod koniec roku powstanie biogazownia o mocy zainstalowanej 1 MWe, która jest pierwszym, ale jak zapewniał w komunikacie Artur Stawiarski z E.ON Polska, na pewno nie ostatnim projektem w tym segmencie.

Biogazownia w Nowych Borzach o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji wpisuje się w nasze plany zazieleniania portfela ofertowego. To także przykład aktywnego uczestnictwa E.ON Polska w transformacji energetycznej oraz możliwość zapewnienia naszym klientom stabilnych warunków cenowych w zakresie dostaw energii – wyjaśnia Jakub Roszkiewicz.

Przy okazji tej inwestycji E.ON Polska nawiązał współpracę z firmą Biowatt SA, która przygotowała projekt biogazowni rolniczej i będzie odpowiadać za jego realizację. Biogazownia w Borzach będzie wykorzystywała substraty w postaci biomasy rolniczej i odpadów i wyprodukuje około 8 GWh zielonej energii w skali roku. Z kolei powstały przy produkcji biogazu poferment będzie dystrybuowany jako nawóz na potrzeby lokalnych rolników, co doskonale wpisuje się w idee gospodarki o obiegu zamkniętym.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: E.ON Polska

zdjęcie poglądowe: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE