Poznajcie wady i zalety biogazu. Dzisiaj je zdradzamy!

Biogaz: wady i zalety. To hasło często jest wpisywane w wyszukiwarkę internetową. Dlatego dzisiaj na nie odpowiadamy. Biogaz to zielone paliwo, które w ostatnim czasie staje się coraz popularniejsze. Jakie są wady i zalety biogazu?

Oczywiście największą zaletą biogazu jest to, ze jest to w 100 procentach czysta energia. Trzeba bowiem pamiętać, że reakcja, która zachodzi w czasie spalania biogazu sprawia, że ten nie trafia do atmosfery, a zatem po prostu jej nie zatruwa. Nic więc dziwnego, że biogaz staje się obecnie coraz bardziej popularnym, a coraz więcej zakładów zastanawia się nad uruchomieniem własnej biogazowni.

Co nie mniej ważne, zaletą jest to, że do tego wytwarzania biogazu najpierw wykorzystuje się nadające się do fermentacji metanowej odpady organiczne, a dopiero potem upraw celowych. Można wręcz powiedzieć, że cykl wytwarzania biogazu jest zintegrowanym systemem wykorzystywania zasobów naturalnych. Wielką zatem zaletą biogazu jest więc z jednej strony pozbycie się odpadów organicznych i dystrybucji składników nawozowych. Z drugiej strony zaś mamy kolejny zysk w postaci produkcji energii odnawialnej, co przynosi korzyści zarówno energetyczne, środowiskowe jak i rolnicze.

Zaletą biogazu jest też to, że redukuje ilość skażeń ziemi i wody. Wszystko dlatego, że redukując ilość złych substancji w odpadach zmniejszamy negatywny wpływ jaki mają na ziemię i wodę.

Wadami biogazu na pewno jest to że metan to gaz dość niebezpieczny ze względu na swoją niestabilność. Do tego technologia produkcji biogazu wciąż powoduje duże straty cieplne i energetyczne na etapie wytwarzania. Wadą jest także to, że biogaz to także paliwo, które trudno jest wytwarzać na większą skalę.

Tekst: Marcin Otoczak
Zdjęcie: pixabay.com

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Rynek Biogazu. W internecie za darmo!