Poznajcie wady i zalety biogazu. Dzisiaj je zdradzamy!

Biogaz: wady i zalety. To hasło często jest wpisywane w wyszukiwarkę internetową. Dlatego dzisiaj na nie odpowiadamy. Biogaz to zielone paliwo, które w ostatnim czasie staje się coraz popularniejsze. Jakie są wady i zalety biogazu?

Oczywiście największą zaletą biogazu jest to, że jest to w 100 procentach czysta energia. Trzeba bowiem pamiętać, że reakcja, która zachodzi w czasie spalania biogazu sprawia, że ten nie trafia do atmosfery, a zatem po prostu jej nie zatruwa. Nic więc dziwnego, że biogaz staje się obecnie coraz bardziej popularnym, a coraz więcej zakładów zastanawia się nad uruchomieniem własnej biogazowni.


Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Rynek Biogazu. W internecie za darmo!


Co nie mniej ważne, zaletą jest to, że do tego wytwarzania biogazu najpierw wykorzystuje się nadające się do fermentacji metanowej odpady organiczne, a dopiero potem upraw celowych. Można wręcz powiedzieć, że cykl wytwarzania biogazu jest zintegrowanym systemem wykorzystywania zasobów naturalnych. Wielką zatem zaletą biogazu jest więc z jednej strony pozbycie się odpadów organicznych i dystrybucji składników nawozowych. Z drugiej strony zaś mamy kolejny zysk w postaci produkcji energii odnawialnej, co przynosi korzyści zarówno energetyczne, środowiskowe jak i rolnicze.

Zaletą biogazu jest też to, że redukuje ilość skażeń ziemi i wody. Wszystko dlatego, że redukując ilość złych substancji w odpadach zmniejszamy negatywny wpływ jaki mają na ziemię i wodę.

Wadami biogazu na pewno jest to że metan to gaz dość niebezpieczny ze względu na swoją niestabilność. Do tego technologia produkcji biogazu wciąż powoduje duże straty cieplne i energetyczne na etapie wytwarzania. Wadą jest także to, że biogaz to także paliwo, które trudno jest wytwarzać na większą skalę.

Tekst: Marcin Otoczak
Zdjęcie: pixabay.com

This post is also available in: polski