Europejski Zielony Ład (EZŁ) to szeroko zakrojony plan zbudowania zrównoważonej, europejskiej gospodarki, opartej na wyzwaniach dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatu i degradacji środowiska naturalnego. Strategia Zielonego Ładu ma na celu przekształcenie UE w sprawiedliwe i zrównoważone społeczeństwo, poprzez rozwój gospodarczy wraz ze wzmocnieniem innowacji, tworzeniem nowych miejsc prac y i sprawiedliwą transformacją energetyczną.

Reklama

Biogaz w polityce Europejskiego Zielonego Ładu

Nadrzędnym celem europejskiej polityki klimatycznej jest osiągnięcie nowoczesnej, zasobooszczędnej, zielonej i konkurencyjnej gospodarki neutralnej klimatycznie do 2050 r., w ramach której wzrost gospodarczy będzie niezależny od wykorzystania zasobów naturalnych.

Sektory gospodarki, które w szczególności zostaną poddane transformacji to energetyka, transport, rolnictwo, budownictwo oraz wszystkie gałęzie przemysłu. Priorytetem jest sektor energetyczny ze względu na wysoką emisyjność, która stanowi ponad 75% bezpośrednich i pośrednich emisji gazów cieplarnianych w UE.

EZŁ wyraźnie wskazuje na energetykę bazującą na efektywności energetycznej i źródłach odnawialnych, jednocześnie zdecydowanie odchodzącą od węgla i obniżającą emisyjność sektora gazu. We wrześniu br. Komisja Europejska zaproponowała cel obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. względem wartości z 1990 r., co uważane jest za kluczowy krok w stronę osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r.

Olbrzymia transformacja gospodarcza

Tak olbrzymia transformacja gospodarcza wymaga konkretnego i precyzyjnego planu inwestycyjnego. Ten został stworzony w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. Państwa będące najbardziej zależne od paliw kopalnych, które potwierdziły gotowość do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 r., mają otrzymać ogromne wsparcie inwestycyjne ze środków UE.

Do takich krajów należy przede wszystkim Polska, która zgodnie z decyzjami podjętymi na szczycie UE w lipcu 2020 r. ma otrzymać 3,5 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) na działania przyspieszające dekarbonizację polskiej gospodarki.

Kluczowymi działaniami, które będą wsparte przez FST są:

  • inwestycje w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganie powstawaniu odpadów, ich redukcja, efektywne gospodarowanie zasobami, ponowne wykorzystanie, naprawa i recykling,
  • inwestycje we wdrażanie technologii i infrastrukturę w zakresie czystszej energii, redukcji emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej i energii odnawialnej,
  • inwestycje w zrównoważoną mobilność lokalną, w tym dekarbonizację sektora transportu.

Europejski Zielony Ład odgrywa również kluczową rolę w odbudowie gospodarki UE po kryzysie związanym z pandemią Covid-19. Stworzenie Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach EZŁ ma za zadanie wsparcie finansowe dla państw członkowskich, które umożliwi przyspieszenie inwestycji i reform publicznych po kryzysie wywołanym Covid-19. Instrument ten ma zagwarantować ekologiczną i cyfrową transformację gospodarki państw członkowskich, tak aby była bardziej zrównoważona i odporna.

To tylko fragment artykułu, cały przeczytasz w naszym raporcie. Do pobrania za darmo!
Sprawdź:

Raport Biogaz w Polsce 2020

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: Piotr Woźniakowski, Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
Zdjęcie: Shutterstock 
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE