Polska należy do krajów o dużym potencjale energetycznym, szczególnie w zakresie produkcji biogazu, który porównywany jest do potencjału biogazowego Niemiec. Niestety, jak wynika z danych KOWR, w Polsce na dzień 30.10.2020 r. funkcjonował o 116 biogazowni rolniczych, których łączna zainstalowana moc elektryczna wyniosła 117,868 MW. Jest to bardzo niska liczba w porównaniu z ponad 7750 instalacjami biogazowymi funkcjonującymi w Niemczech już w 2013 r. Warto jednak prześledzi ć, jak w ostatnich latach zmieniała się sytuacja na polskim rynku biogazu.

Reklama

Bilans polskiego rynku biogazu

Ostatnie kilka lat na polskim rynku biogazu należy uznać za czas dużych zmian w prawodawstwie i wahań nastrojów potencjalnych inwestorów biogazowych. Za szczególnie trudny okres należy uznać lata 2013-2018. Obserwowano wtedy intensywny spadek cen praw majątkowych, z których korzystali wytwórcy energii odnawialnej, w tym również branża biogazowa (drastyczny skok „zielonych certyfikatów” z prawie 300 zł w kwietniu 2012 do poniżej 100 zł w styczniu 2013).

Z kolei od lipca 2016 r. rynek dla nowych biogazowni został na dłuższy czas w ogóle zamknięty. Doprowadziło to do kryzysu na rynku OZE w Polsce. Główną przyczyną tego stanu były przedłużające się prace nad nową Ustawą o odnawialnych źródłach energii oraz wiążąca się z tym niepewność inwestorów, dotycząca dalszego wsparcia finansowego dla instalacji korzystających z systemu wsparcia w postaci świadectw pochodzenia. Pomimo ogłoszenia w 2015 r. nowej ustawy o OZE oraz jej późniejszej nowelizacji w roku 2016, ceny „zielonych” świadectw pochodzenia dalej spadały osiągając w 2017 r. najniższy poziom ok. 24 PLN/MWh. Sytuacja ta spowodowała, że wiele instalacji OZE w Polsce (w tym w szczególności biogazowni) znalazło się na granicy bankructwa. Wprowadzenie nowego systemu wsparcia w postaci aukcji oraz taryf gwarantowanych, spowodowało nieznaczny wzrost w mocy zainstalowanych instalacji wykorzystujących biogaz (tab. 1).

Zbyt niski wzrost

W latach 2015-2020 całkowita moc zainstalowana instalacji wykorzystujących biogaz wzrosła tylko o 32,651 MW, co stanowiło wzrost jedynie o ok. 15%, z kolei od 2016 r. do teraz jedynie o 11,2 MW. Należy podkreślić, że jest to bardzo niski wzrost w porównaniu choćby ze zwiększeniem mocy zainstalowanych w instalacjach wykorzystujących biomasę, energię promieniowania słonecznego lub energię wiatru, dla których odnotowano wzrost odpowiednio o ok. 385 MW (34,3%), 637 MW (897%) i 1 457,9 MW (31,8%). Ten stan rzeczy pokazuje, jakie w ostatnich latach było ukierunkowanie polskiego rządu dla poszczególnych rodzajów instalacji OZE.

To tylko fragment artykułu, cały przeczytasz w naszym raporcie. Do pobrania za darmo!
Sprawdź:

Raport Biogaz w Polsce 2020

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: Kamil Kozłowski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu / Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE