Od 25 stycznia rolnicy mogą składać wnioski o wzięcie udziału w programie „Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej”. Nabór potrwa do 23 lutego. Środki przeznaczone są na dofinansowanie do biogazowni rolniczych, fotowoltaiki i inwestycji ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej budynków gospodarczych.
Dofinansowanie do biogazowni rolniczych
O szczegółach odnoszących się do tego, komu i w jakiej kwocie przysługują środki na biogazownie rolnicze, informowaliśmy już we wcześniej. Będą to przede wszystkim instalacje w skali mikro, ponieważ program przewiduje moc do 50 kW.
Czytaj też: Biogazownia – opłacalny biznes czy drogie hobby?
Pozostałe OZE
W ramach dofinansowania dokonano podziału na kilka obszarów. W obszarze A znalazły się biogazownie, w obszarze B instalacje fotowoltaiczne do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami zarządzania energią lub z pompą ciepła, a w obszarze C rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną budynków gospodarstw rolnych.
W ramach tych kategorii określa się kryteria doboru operacji. Ponadto dotyczą one prowadzenia produkcji zwierzęcej i ekologicznej, lokalizacji inwestycji na obszarach chronionych lub prowadzenia gospodarstwa przez młodego rolnika.
Dodatkowo w przypadku:
- obszaru A – pod uwagę bierze się stopień wykorzystania nawozów naturalnych pochodzących z gospodarstwa,
- obszaru B – otrzymuje się punkty gdy wcześniej nie przyznano wnioskodawcy pomocy na zakup modułów fotowoltaicznych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 oraz bierze się pod uwagę sprawność urządzeń,
- obszaru C – kryteria wyboru dotyczą kompleksowości operacji, zlikwidowania wszystkich źródeł ciepła wykorzystujących kopalne paliwo stałe i zastąpienie ich kotłem na biomasę oraz wykorzystywanie systemu monitoringu i zarządzania energią.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Rolnik może skorzystać z każdego z obszarów równocześnie, przy czym jedynie z zachowaniem progów finansowych.
W okresie programowania maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi nie może przekroczyć:
– 1 500 000 zł – obszar A i B, przy czym na inwestycje związane z obszarem B nie może przekroczyć 200 000 zł
– 200 000 zł – obszar C.
Szczegółowe wymagania oraz wzory wniosków można znaleźć na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: gov.pl