Podpisano umowy na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). Powstaną nowoczesne placówki, gdzie kształcić się będą przyszli specjaliści m.in. w zakresie biogazu i biometanu.
Kształcenie kadry dla sektora biogazu i biometanu
Branżowe Centrum Umiejętności powstanie m.in. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu. Projekt w ramach którego wykształcone zostaną wykwalifikowane kadry m.in dla sektora biogazu i biometanu otrzymał dofinansowanie blisko 12 mln zł.
Placówka będzie prowadziła zajęcia dla uczniów szkół średnich oraz nauczycieli i innych osób dorosłych. Będzie to uzupełnienie edukacji – szkolenia i warsztaty odbędą się w czasie pozalekcyjnym.
– W branży biogazowej cierpimy na brak wykształconej kadry. Projekt ma na celu zmianę tej sytuacji i podniesienie jakości kształcenia – powiedział Artur Zawisza, prezes zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego (UPEBBI).
Przedsięwzięcie realizuje dwóch partnerów – szkoła zawodowa w Jabłoni i UPEBBI. Do współpracy zaproszono również Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, z ramienia którego w tworzeniu programu kształcenia wzięła prof. Alina Kowalczyk-Juśko.
– Jako organizacja branżowa uważamy, że projekty polegające na współpracy placówki edukacyjnej z przedstawicielami biznesu są bardzo potrzebne. Chcemy rozpowszechniać wiedzę, innowacje i nowe technologie, umieszczając je w realiach gospodarczych przemysłu biogazowego i biometanowego – tłumaczy Artur Zawisza.
Specjalnie na potrzeby przedsięwzięcia powstanie budynek w którym znajdą się miniatury agregatu kogeneracyjnego, w pełni wyposażone sale lekcyjne oraz laboratoria. W pobliżu miejsca inwestycji mieści się również internat, co umożliwi udział w projekcie osobom z całej Polski.
8. Kongres Biogazu – zarejestruj się już dziś!
Branżowe Centrum Umiejętności
W ramach BCU powstanie ok. 120 nowoczesnych ośrodków ukierunkowanych branżowo, które będą powiązane z wiodącymi w danym regionie dziedzinami. Wartość projektu to 1,4 mld zł.
BCU będą prowadziły 4 rodzaje działalności:
- edukacyjno-szkoleniową,
- wspierającą współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami,
- innowacyjno-rozwojową, upowszechniającą wiedzę, innowacje i nowe technologie oraz transformację ekologiczną i cyfrową,
- wspierającą realizację doradztwa zawodowego dla uczniów i aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów studiów.
Akademia inwestora biogazowego:
Więcej informacji na stronie MEiN.
zdjęcie: Pixabay
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE