Co zawiera się w określeniach biomasa leśna i biomasa na cele energetyczne? Jakimi jej zasobami dysponują Lasy Państwowe? Jakie są możliwości oraz ograniczenia w jej pozyskiwaniu?


POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”


Kiedy stosujemy pojęcia, które nie są jasno określone, istnieje wysokie ryzyko, że nasze analizy będą obarczone błędem. Z taką sytuacją stykamy się, gdy używamy terminu „biomasa leśna”. Nie do końca określonego, nie zdefiniowanego ustawowo, będącego zarówno zbiorem otwartym lub zawężonym w zależności od aktualnych potrzeb. Istotne jest byśmy podczas komunikowania się stosowali jednolite pojęcia, inaczej nie zrozumiemy się wzajemnie. Ile w takim razie tej biomasy leśnej można wykorzystać, ile jest przeznaczone do przemysłowego zastosowania?

Reklama

Bardzo często spotykam się z pytaniem: „ile możemy pozyskać biomasy leśnej w Lasach Państwowych?” lub też: „jak dużo biomasy leśnej może trafić na rynek energetyczny?”. Zanim przystąpimy do bilansowania, spróbujmy najpierw określić, co w ogóle może zostać uznane za biomasę do wykorzystania na cele energetyczne.

Biomasa leśna w Lasach Państwowych

W zasadach klasyfikacji surowca drzewnego stosowanych w Lasach Państwowych na próżno szukać definicji biomasy leśnej. Pojęcie to zostało niejako zastąpione definicją drewna energetycznego w ustawie o OZE, chociaż nie jest to pojęcie tożsame.

W 2021 roku Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podjął próbę określenia definicji biomasy leśnej, tak aby wpisywała się w ramy klasyfikacji jakościowo-wymiarowej stosowanej w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, w powiązaniu z kryteriami rynków właściwych (Zarządzenie Nr 24 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27 kwietnia 2021 roku w sprawie wskazania sortymentów drzewnych właściwych dla rynku tzw. biomasy leśnej na cele energetyczne zgodnie z zasadą kaskadowego wykorzystania surowca drzewnego). Dyrektor Generalny LP chciał przekazać jasny, rynkowy komunikat – drewnem potencjalnie energetycznym powinno być drewno o ograniczonym zastosowaniu w przemyśle drzewnym.

Działanie to było odpowiedzią na nieprawdziwe publikacje medialne o chęci „spalania lasów” czy też tym, że PGL LP „promuje spalanie najcenniejszego drewna, które mogłoby trafić do przemysłu”. Zasady klasyfikacji jakościowo-wymiarowej (dalej KJW), określonej w Polskiej Normie PN-93 D-02002 (stosowanie polskich norm jest dobrowolne), to system podziału surowca drzewnego uwzględniający cechy jakościowe i wymiarowe drewna. W odróżnieniu od klasyfikacji przeznaczeniowej nie przypisuje się tutaj zastosowania sortymentów drzewnych, lecz określając ich wymiary oraz cechy jakościowe hierarchizuje surowiec względem jakości i wymiarów, w domyśle również pod względem możliwych do uzyskania przychodów.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w RAPORCIE „BIOMASA W POLSCE 2022/2023”. DO POBRANIA PONIŻEJ:

Raport Biomasa 2022 2023

Raport Biomasa w Polsce

Pobierz raport ZA DARMO i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: Tomasz Majerowski, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
Zdjęcie: S2AP

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE