Biometan w Europie. Według definicji art. 25 Prawa własności przemysłowej, przez „stan techniki” rozumie się wszystko to, co przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania patentu, zostało udostępnione do wiadomości powszechnej w formie pisemnego lub ustnego opisu, przez stosowanie, wystawienie lub ujawnienie w inny sposób.

W tym przypadku proszę nie traktować tego dosłownie, zamiast wskazanej powyżej hipotetycznej daty, chcemy przybliżyć Państwu dwa tematy – stan tzw. „biometanu” na początku 2022 roku w Europie, w której działa obecnie 996 instalacji produkujących biogaz o podwyższonej w układzie procentowym ilości metanu oraz realia związane z uruchomieniem produkcji tego gazu (a raczej jednej z jego form) w naszym kraju.

Reklama

Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Według Eurostat, kraje Unii Europejskiej w 2020 roku przekroczyły nieznacznie 10% cel udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie. Cel ten był wyznaczony jeszcze w 2009 r., a w 2004 udział ten wynosił 1,6%. Na realizację tego celu złożyły się również biopaliwa płynne, biometan oraz pojazdy elektryczne napędzane energią ze źródeł odnawialnych.

Biometan w Europie

Dwanaście krajów przekroczyło wyznaczony cel, przy czym najlepszym rezultatem mogła pochwalić się Szwecja z blisko 32% udziałem (spośród krajów europejskich, nie będących członkami UE, liderem z blisko 30% udziałem okazała się Norwegia). Następni prymusi to Finlandia, Niderlandy oraz Luksemburg. Listę zamykają Grecja, Litwa oraz Polska z udziałem poniżej 6%. W 2020 r. kraje europejskie wyprodukowały ok. 32 TWh energii w formie metanu, przy czym 67% energii zostało wtłoczone do sieci dystrybucyjnych i przesyłowych, 10% nie było podłączone do czegokolwiek, a co do pozostałych 23% nie ma informacji.


BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!


Prawdopodobnie pewna część tej produkcji materializowała się w formie paliwa transportowego, tzw. „drop-in-fuel”, czyli inaczej płynnego metanu (pod prawidłową nazwą LBM1 albo niestety upowszechniającą się nazwą bioLNG, będącą zaprzeczeniem samej siebie2).

Spośród 18 krajów europejskich produkujących biometan, liderem okazuje się Francja z 337 instalacjami, przy czym aż 123 instalacje powstały w 2021 roku. Biorąc pod uwagę, że pierwsza francuska biometanownia powstała dopiero w 2014 roku, wzrost jest największy w historii produkcji biometanu w Europie. Drugie miejsce zajmują Niemcy z 242 instalacjami, podium zamyka Wielka Brytania z 98 instalacjami.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Marek Pituła, Prezes Zarządu Polskie Stowarzyszenie Biometanu
Zdjęcie: EBA, bioenergy-news
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE