Na przestrzeni 15 lat funkcjonowania biogazowni rolniczych w Polsce można zauważyć wyraźne zmiany struktury wykorzystania substratów. Pierwsze biogazownie, wzorowane na technologiach stosowanych w Niemczech, bazowały na kiszonce z kukurydzy i ciekłych kosubstratach pochodzących z rolnictwa (gnojowica) i przetwórstwa (wywary, serwatka). Stopniowo zastępowano kiszonkę z upraw celowych produktami ubocznymi z przemysłu rolno-spożywczego.
W Polsce w I połowie XX w. budowano pionierskie instalacje biogazowe, produkujące biogaz w oczyszczalniach ścieków, przy tuczarniach, w zakładach przetwórstwa warzyw. Pierwsze biogazownie rolnicze, posadowione w większości przy PGR-ach, zostały zlikwidowane wraz z zamknięciem tych gospodarstw. Były one mało wydajne, zasilane głównie gnojowicą. Renesans biogazowni rolniczych w Polsce miał miejsce na początku XXI wieku.
Z czego produkuje się biogaz?
W 2005 r. uruchomiono pierwszą współczesną biogazownię rolniczą w miejscowości Pawłówko (woj. pomorskie). Instalacja fermentuje gnojowicę z fermy trzody chlewnej, zaś kosubstraty zmieniały się na przestrzeni lat funkcjonowania, podobnie jak w innych biogazowniach.
Sprawdź również: Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
W pierwszych współczesnych biogazowniach rolniczych w Polsce (a więc od 2005 r.), podstawowym surowcem była gnojowica, uzupełniana kiszonką z kukurydzy. Obecnie rodzaj wykorzystywanych surowców jest stale rozszerzany o produkty uboczne i odpadowe z rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego.
W 2011 r. zaczęto prowadzić rejestr wytwórców biogazu rolniczego, na których nałożono obowiązek składania kwartalnych sprawozdań m.in. z ilości wykorzystanych substratów. Ich wykaz zawierał jednie 15 pozycji. Największy przyrost liczby wykorzystywanych surowców nastąpił w latach 2013-2014, kiedy to w 2013 r. na liście użytych surowców pojawiło się 40 pozycji, zaś w 2014 r. aż 47 różnych grup substratów. Było to spowodowane poszukiwaniem możliwości zmniejszenia kosztów funkcjonowania biogazowni, poprzez rezygnację z zakupu (i produkcji) surowców celowych na rzecz substratów odpadowych. Zmiany te miały podłoże ekonomiczne, o czym będzie mowa w dalszej części opracowania.
Cały artykuł przeczytasz w raporcie Biogaz w Polsce. Pobierz go za darmo poniżej:
Raport Biogaz w Polsce 2020
Wyślij link na adres:
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE