W Warszawie na wybranych stacjach paliw można zatankować ciężarówkę bioLNG.
Cryogas, jako pierwszy w Polsce, poszerzył swoją ofertę o bioLNG. Od lutego 2023 roku na wybranych stacjach firmy można zatankować samochód ciężarowy tym paliwem.
Tankowanie bioLNG
BioLNG w transporcie ciężkim to sposób na skuteczną redukcję emisji CO2 i tlenków azotu NOx. Właściwości tego paliwa są praktycznie tożsame z gazem ziemnym. Dzięki temu obsługa bioLNG jest powszechnie znana, zaś eksploatacja stacji tankowania czy pojazdów nie różni się od regularnego LNG. Auta ciężarowe zasilane tym paliwem mają takie same, wysokie parametry pracy jak przy zasilaniu gazem ziemnym.
W pierwszej fazie prowadzone były testy, podczas których paliwo było tankowane do ciężarówek wykorzystywanych do dystrybucji lokalnej oraz cystern transportujących LNG. Obecnie dostęp do tankowania bioLNG jest możliwy dzięki kartom paliwowym MyLNG Card dla wszystkich zainteresowanych klientów.
W połowie 2023 roku Cryogas planuje uruchomienie tankowania bioLNG na wszystkich stacjach z dostępem MyLNG Card. Na dwóch stacjach będzie istniała możliwość tankowania również bioCNG.
Zarejestruj się na 6. Kongres Biometanu
BioLNG – całkowite wyeliminowanie emisji CO2
Emisja metanu z odpadów organicznych to poważny problem w dobie nasilającego się efektu cieplarnianego. Wyzwanie to dostrzega Unia Europejska, która promuje przechwytywanie, oczyszczanie oraz wykorzystanie biometanu w gospodarce. Stosowanie bioLNG pozwala całkowicie wyeliminować emisję CO2 (mierzoną metodą well-to-wheel). Największe preferencje posiada tutaj transport ciężarowy oraz morski.
Stosowanie bioLNG idealnie wpisuje się w filozofię gospodarki o obiegu zamkniętym. To paliwo pochodzi z lokalnych biogazowni, z odnawialnych substratów, generowanych nie dalej niż 100 kilometrów od miejsca przetworzenia na biogaz. Biometan wpisano jako jedno z kluczowych narzędzi dla realizacji ambitnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej, wpisanej w Strategii Fit for 55 oraz w Dyrektywie RED II (promującej stosowanie energii odnawialnej).
Zgodność bioLNG z realizacją powyższych założeń zapewnia każdorazowo tzw. zrównoważony certyfikat. Dodawany jest do każdej faktury zakupu. W dokumencie tym wskazano ślad węglowy (w gramach CO2eq/MJ), wsad użyty do produkcji tego paliwa oraz metodę jego wytwarzania.
Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło i zdjęcie: Cryogas
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE