Amerykańska firma produkuje 150 000 ton pelletu rocznie wykorzystując produkty uboczne, które nie nadają się do recyklingu. Z jakich materiałów powstaje paliwo?

Reklama

Convergen Energy w Green Bay w stanie Wisconsin do produkcji pelletu wykorzystuje produkty uboczne, które nie nadają się do recyklingu. W przeciwnym razie trafiłyby na wysypiska śmieci. W ten sposób firma przyczynia się do zmniejszania emisji CO2.


Czytaj również: Polska w czołówce producentów pelletu z certyfikatem ENplus


Pellet z materiałów nienadających się do recyklingu

Convergen Energy do wytwarzania pelletu wykorzystuje przedkonsumenckie materiały nienadające się do recyklingu, odpady przemysłowe czy produkty uboczne, takie jak:

  • papier
  • materiały opakowaniowe i folie elastyczne
  • włókniny
  • etykiety wrażliwe na nacisk
  • drewno
  • pojemniki z tektury falistej
  • folie laminowane
  • osady z papierni
  • odrzuty z pulpy papierniczej
  • pozostałości rolnicze, takie jak łuski owsiane

W procesie produkcji nie wykorzystuje się żadnych stałych odpadów pokonsumenckich ani komunalnych.

– Już teraz przetwarzamy duże ilości papieru i tworzyw sztucznych nienadających się do recyklingu. Obecnym celem jest rozszerzenie rodzajów i ilości materiałów, których moglibyśmy używać na jeszcze większą skalę – powiedział Ted Hansen, dyrektor generalny Convergen Energy.


Zarejestruj się na Warsztaty pelletowe i odwiedź fabrykę peletu


Wydajność i ekologia

Pellet produkowany przez Convergen Energy jest bardzo wydajny. Pozwala obniżyć koszty, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z obecnymi i przyszłymi, bardziej rygorystycznymi przepisami dotyczącymi emisji do środowiska. Takie paliwo ma niską zawartość NOx, SOx, CO, CO2 oraz rtęci.

Dzięki odporności na warunki atmosferyczne pellet może być przechowywany na zewnątrz. Wykorzystuje się go na wiele sposobów, m.in.:

  • w kotłach rusztowych w elektrowniach przemysłowych, aby zmniejszyć zużycie węgla
  • zmieszany z biomasą, aby poprawić ocenę energetyczną i pomóc kontrolować wilgotność
  • mieszany z węglem w terminalach paliwowych, w celu usprawnienia obsługi węgla i spełnienia celów w zakresie paliw odnawialnych

Koszty związane z przyjęciem tej technologii paliwowej są minimalne, ponieważ większość kotłów węglowych może spalać pellet Convergen, bez znacznych nakładów inwestycyjnych lub poważnych modyfikacji obiektu.

– Staramy się znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu odpady z tworzyw sztucznych nie będą trafiać na wysypiska. Chcemy zamienić je w paliwo lub produkty upcyklingowe – tłumaczył Hansen.


Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!


Poszukiwanie możliwości inwestycji w OZE

Convergen Energy dostarcza pellet do przedsiębiorstw użyteczności publicznej, które zobowiązały się do przestrzegania wymaganych przez państwo poziomów produkcji zielonej energii oraz do producentów włączających paliwa odnawialne do swojej działalności w celu zmniejszenia zużycia węgla. Produkt przewożony jest do klientów samochodami ciężarowymi, koleją lub barkami.

Firma jest otwarta na poszukiwanie nowych i innowacyjnych możliwości inwestycji w energię odnawialną w całych Stanach Zjednoczonych. Convergen Energy zajmuje się również ekspertyzą w zakresie pozwoleń środowiskowych i oszczędności w porównaniu z obecnymi stawkami składowania odpadów i cenami węgla. Inwestuje także w nowoczesne elektrownie, które w coraz mniejszym stopniu opierają się na paliwach kopalnych.

Magazyn Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Convergen energy, Biomass magazine

zdjęcie: Convergen energy

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE