Polska w czołówce producentów pelletu z certyfikatem ENplus

en plus

System certyfikacji ENplus gwarantuje wysoką jakość pelletu drzewnego. Według analiz w 2021 r. całkowita produkcja certyfikowanego pelletu wyniosła 13,6 mln ton. Szacuje się, że liczba ta w 2022 r. przekroczy 14 mln ton. Polska jest w czołówce krajów z największą produkcją.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Certyfikat ENplus

Certyfikat ENplus, oprócz wysokiej jakości, uwzględnia także kryteria zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa dostaw. W ciągu ostatnich kilku lat system certyfikacji został przyjęty przez wielu producentów na różnych rynkach, gdzie pellet jest coraz częściej uznawany za bardzo wydajną alternatywę dla paliw kopalnych.

Jak wskazują statystyki produkcja pelletu z certyfikatem na całym świecie sukcesywnie wzrasta.

 

źródło: enplus-pellets.eu

ENplus – Polska na 4. miejscu na świecie

Także w Polsce rośnie liczba wytwórców pelletu sygnowanego oznaczeniem ENplus. W zestawieniu 10 liderów w produkcji certyfikowanego pelletu Enplus w 2021 r. uplasowaliśmy się na 4. miejscu.

źródło: enplus-pellets.eu

Najlepszy wynik odnotowały Niemcy z  3,3 mln ton. Drugie miejsce zajęła Austria z produkcją prawie 1,5 miliona ton. Na wykresie znalazła się również Rosja, należy jednak pamiętać o tym, że w związku z agresją na Ukrainę, Europejska Rada Pelletu zadecydowała o zawieszeniu wszystkich europejskich certyfikatów systemu ENplus dla producentów i dystrybutorów pelletu drzewnego z Rosji i Białorusi.


Czytaj też: Czy sankcje na rosyjski pellet przyniosą zmiany na polskim rynku?


Popyt na certyfikowany pelletu wzrośnie

„Zapotrzebowanie na certyfikację jest teraz napędzane przez konsumentów, których motywuje bardziej przystępna cena pelletu premium w porównaniu z ceną gazu i energii elektrycznej oraz ich przyjazny dla środowiska charakter. Nasz wywiad rynkowy wskazuje na rosnącą sprzedaż urządzeń na pellet, co nieuchronnie doprowadzi do dużego popytu na certyfikowany pellet następnej zimy. Dlatego cieszy nas stały napływ nowych wniosków o certyfikację, a także potencjalny wzrost produkcji przewidywany przez wielu już certyfikowanych producentów – komentuje Catalina-Elena Dumitru, dyrektor programu.

źródło: enplus-pellets.eu

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: enplus-pellets.eu, biomassmagazine.com

This post is also available in: polski

ael