Opublikowano najnowszy raport Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) dotyczący warunków podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w polskim sektorze energetycznym i paliw gazowych. W opracowaniu zwrócono uwagę na wzrost odmów przyłączeń do sieci i przeszkody w rozwoju OZE.

Dokument ukazuje się w cyklu dwuletnim. Jego najnowsza, siódma edycja obejmuje lata 2021 i 2022.

Reklama

Lawinowy wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci

W pierwszej części raportu podsumowano funkcjonowanie polskiej energetyki i gazownictwa w ostatnich dwóch latach. Najbardziej zwracającym uwagę zjawiskiem był niezwykle wysoki wzrost odmów przyłączenia obiektów zarówno do sieci elektroenergetycznej, jak i gazowej. Oddziały terenowe URE otrzymały w tym okresie łącznie prawie 11 tys. powiadomień, co stanowi niemal dziewięciokrotny wzrost liczby odrzuconych wniosków w porównaniu do lat 2019–2020.

Opracowanie zawiera również szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa dostaw, z których wynika między innymi, że w ciągu ostatnich dwóch lat największy wzrost mocy zainstalowanej (o 43%) oraz osiągalnej (o 34%) odnotowano w źródłach odnawialnych. W dokumencie podkreślono, że produkcja energii elektrycznej pokryła krajowe zużycie.


Czytaj również: Rekordowy wzrost instalacji OZE w Polsce


Przeszkody w rozwoju OZE

W drugiej części raportu na szczególną uwagę zasługuje zestawienie najczęściej wskazywanych przez branżę OZE problemów prawnych i proceduralnych blokujących rozwój sektora. Na pierwszy plan wysuwa się brak stabilności prawnej, będący rezultatem licznych nowelizacji przepisów, a także trudności w uzyskiwaniu przyłączeń nowych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej związane ze stanem infrastruktury energetycznej i wynikającą z niego polityką operatorów.

Warto zapoznać się również z uwagami zgłaszanymi w ciągu ostatnich dwóch lat przez dynamicznie zwiększającą się grupę prosumentów, dotyczących m.in. problemów z niedochowaniem parametrów jakościowych energii elektrycznej, wymianą liczników na dwukierunkowe, czy rozliczaniem umów.

W odpowiedzi na te problemy zawarto w listopadzie 2022 r. porozumienie pomiędzy Prezesem URE a pięcioma największymi dystrybutorami energii w kraju, znane jako Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki. Zakłada m.in. kompleksową cyfryzację sieci elektroenergetycznej i jej dostosowanie do dynamicznie rosnącej liczby odnawialnych źródeł energii. Efektem realizacji tego sojuszu będzie m.in. zwiększenie do 2030 r. mocy zainstalowanej OZE do 50 GW.


Czytaj również: Raport Biogaz i biometan w Polsce 2023


Raport prezesa URE – rekomendacje

Ostatnia część raportu przedstawia blisko trzydzieści rekomendacji Prezesa URE. Mają pozwolić między innymi na rozwiązanie narastającego problemu sporów pomiędzy operatorami sieci a odbiorcami, związanych z odmowami przyłączenia do sieci, czy też na zwiększenie skuteczności nadzoru regulatora nad rynkiem energii i gazu. Warto przy tym zauważyć, że część z zaproponowanych przez autora zmian została już wdrożona do porządku prawnego lub jest procedowana na różnych etapach procesu legislacyjnego.

Odnosząc się do rynku paliw gazowych Prezes URE zaproponował między innymi uregulowanie kwestii wodoru, biometanu i syngazu, czy też rozszerzenie stosowania kont rozliczeniowych na firmy zajmujące się dystrybucją, magazynowaniem i skraplaniem oraz gazyfikacją paliw gazowych.

Opracowanie zawiera również propozycje zmian ustawy z 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Ma to pozwolić elektrociepłowniom na łatwiejsze dostosowanie do dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej. Przykładem jest tu nadanie wytwórcom uprawnień do jednokrotnej aktualizacji oferty, która wygrała w aukcji na premię kogeneracyjną (także indywidualną).

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Urząd Regulacji Energetyki

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE