Waga Energy podejmie się zadania odzyskania gazu wysypiskowego w postaci biometanu na terenie jednego z największych wysypisk śmieci w Hiszpanii. Tym samym zrealizuje pierwszy projekt zatłaczania gazu wysypiskowego w Europie finansowany w ramach długoterminowej umowy zakupu energii (PPA).
Wysypisko w Can Mata w pobliżu Barcelony będzie pierwszym w Hiszpanii, w którym zastosowana zostanie technologia oczyszczania Wagabox opracowana przez Waga Energy w celu odzyskania gazu wysypiskowego w postaci biometanu.
Instalacja w Can Mata zostanie oddana do użytku w 2022 roku. Będzie wydobywać do 2200 m 3/h gazu wysypiskowego i wtłaczać 70 GWh biometanu rocznie do sieci gazowej hiszpańskiego operatora Nedgia. Wartości te odpowiadają rocznemu zużyciu energii 14 tys. hiszpańskich gospodarstw domowych lub flocie 200 ciężarówek. Projekt zapobiegnie emisji 17 tys. ton CO 2 rocznie.
To pierwszy projekt zatłaczania gazu wysypiskowego, który ma być finansowany w ramach długoterminowej umowy PPA w Europie. To metoda finansowania powszechna w przypadku projektów dotyczących energii ze źródeł odnawialnych, ale rzadko stosowana w przypadku projektów związanych z zielonym gazem.
Biogaz w Europie
Waga Energy kupi część gazu wysypiskowego ze składowiska Can Mata od operatora usługowego Ferrovial Servicios, sfinansuje budowę i eksploatację bloku, a także będzie zarządzać relacjami z operatorem sieci gazowej oraz sprzedażą biometanu. Waga Energy zainwestuje w projekt 7,5 miliona euro.
-Projekty zatłaczania gazu wysypiskowego do biometanu są złożone z technologicznego, regulacyjnego i finansowego punktu widzenia. Nasza wyjątkowa wiedza w tej dziedzinie, w połączeniu z naszym zaangażowaniem w transformację energetyczną, umożliwiła realizację tego projektu gazu odnawialnego w Hiszpanii – powiedział Mathieu Lefebvre, dyrektor generalny i współzałożyciel Waga Energy.
Sprawdź: Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
-Mamy nadzieję, że ten innowacyjny projekt zielonej energii zostanie rozszerzony na inne lokalizacje, w których działamy, w ramach naszej strategii przekształcania odpadów w zasoby – powiedział Antonio Aliana, dyrektor regionalny Ferrovial Servicios w Katalonii.
Dziesięć jednostek Wagbox działa już we Francji, zaopatrując 35 tys. domów a przez to ograniczając emisję 45 tys. ton CO 2 rocznie.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!