W dzisiejszym świecie rola baterii jest ogromnie ważna. Są one szeroko wykorzystywane w obszarze komunikacji, transportu czy codziennego korzystania z wielu narzędzi. Zapotrzebowanie na przenośne źródła energii rośnie wykładniczo, a to z kolei przekłada się na generowanie kolejnych odpadów. Jak radzi sobie z tym polskie społeczeństwo? Czy selektywna zbiórka tych elektrośmieci przebiega skutecznie? Na te pytania odpowiada raport Interzero „Między plusem a minusem – co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?” Wnioski z analizy są ciekawe, bo okazuje się, że boimy się ich produkcji, składowania, a recykling ogniw 39% respondentów uznaje za szkodliwy. Ponadto 18% wszystkich badanych – z czego 30% młodych – uważa, że baterii nie da się przetworzyć wtórnie.

Reklama

Selektywna zbiórka w polskim wykonaniu

Raport “Między plusem a minusem – co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?” ujawnia lukę pomiędzy ekologicznymi deklaracjami, a rzeczywistymi zachowaniami społeczeństwa. 90% respondentów twierdzi, że segreguje śmieci, tymczasem podział na 5 obowiązkowych frakcji (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio i zmieszane) stosuje zaledwie nieco ponad połowa – 58%. Pokolenie Z, często utożsamiane ze środowiskowymi ideałami, dwukrotnie częściej w ogóle nie segreguje odpadów w porównaniu do generacji Baby Boomers.

Wydzielone miejsca na zużyte baterie znajdują się w trzech czwartych polskich domów. Najczęściej (60%) te małe ogniwa trafiają potem do specjalnych pojemników w sklepach, które w opinii badanych powinny być lepiej oznakowane i bardziej dostępne. Aż 6% wszystkich respondentów, a w tej grupie 11% młodych (18-34 lata), wyrzuca baterie nieprawidłowo, umieszczając je w zwykłych domowych koszach (czarnym lub żółtym).


Czytaj też: Segreguj odpady spożywcze – będzie z nich biogaz! Tak to się robi w Essex


Selektywna wiedza młodych Polaków

Znaczna część młodych Polaków (18-34 lat) nie zna podstawowych typów baterii. 10% z nich nie potrafiło wskazać żadnej nazwy. Problemów nastręczają nowe urządzenia, często z wbudowaną baterią, jak np. e-papierosy. Zaledwie 44% respondentów wiedziało, gdzie je należy wyrzucić.

– To jest prawdziwe wyzwanie stojące przed społeczną odpowiedzialnością biznesu. Na rynku stale pojawiają się nowe rodzaje urządzeń i źródeł zasilania. Każdy przedsiębiorca wprowadzający na polski rynek baterie ma obowiązek finansowania publicznych kampanii edukacyjnych. Z badania wynika, że bardziej niż wiedza o konkretnych rodzajach baterii, potrzebne jest poznanie i zrozumienie procesów oraz zwiększenie świadomości dotyczącej tego, jak postępować ze zużytym sprzętem. To pozwoli Polakom mądrze pozbywać się odpadów zarówno indywidualnie, jak i na poziomie firmy czy instytucji – wyjaśnia Paweł Lesiak, wiceprezes Interzero Organizacji Odzysku Opakowań.

Zasilani bateriami – nadzieja w recyklingu

Rosnący rynek baterii powoduje skokowy wzrost zapotrzebowania na surowce do ich produkcji, takich jak lit, nikiel, mangan czy grafit. Część z tych pierwiastków występuje tylko w kilku miejscach na Ziemi, podczas gdy wraz z rozwojem elektryfikacji, popyt wciąż przyspiesza. Dla gospodarki krajowej i europejskiej te surowce mają krytyczne znaczenie. Choć 59% ankietowanych wie, że z baterii można odzyskiwać cenne pierwiastki, to równocześnie aż 43% osób nie potrafi nazwać ani jednego z nich.

Z powodów ekonomicznych, w szczególności przez wzgląd na ograniczone zasoby, ważne jest, aby nie tracić raz wprowadzonych na rynek cennych surowców, czyli by poddawać baterie recyklingowi. Tymczasem wśród Polaków zdania na temat tego szczególnie potrzebnego procesu, są podzielone: 39% osób uznaje go za groźny dla środowiska, 29% za nieszkodliwy, a 32% nie potrafi tego ocenić. 


Czytaj też: Co system kaucyjny oznacza dla konsumentów?


Premiera raportu w Światowy Dzień Baterii

Raport „Między plusem a minusem” zawiera odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań, m.in. o posiadane pojemniki na odpady. Dzięki temu weryfikuje on wiedzę na temat segregacji czy stosunek do recyklingu. Zebrane w nim dane wskazują konieczność dalszej edukacji polskiego społeczeństwa w zakresie segregacji baterii. Większość z nas wie, gdzie powinno się je wyrzucić. Niewiele osób ma jednak świadomość tego, co się dalej z nimi dzieje i dlaczego selektywna zbiórka elektroodpadów jest tak ważna.

Pełen raport “Między plusem a minusem. Co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?” jest dostępny na stronie: https://ekobezkantow.pl/raporty/miedzy-plusem-a-minusem/. Materiał stanowi element większej kampanii edukacyjnej „Eko bez kantów”, przybliżającej Polkom i Polakom koncepcje recyklingu oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie i źródło: Eko Bez Kantów

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE