Od stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Specjaliści są zdania, że wymusi on zdecydowaną zmianę nawyków konsumenckich.

Reklama

System kaucyjny

Systemem kaucyjnym będą objęte jednorazowe butelki plastikowe do pojemności 3 litrów. A także butelki szklane wielokrotnego użytku do pojemności 1,5 litra oraz puszki do wielkości 1 litra. Opakowania te muszą być specjalnie oznakowane. Wzór oznakowania został ujęty w załączniku do ustawy. Producenci będą musieli pamiętać, aby oznakowanie było widoczne, wyraźne, czytelne i trwałe, a także aby kontrastowało z tłem oraz znajdowało się na etykiecie.

W momencie zakupu produktu objętego systemem w każdej jednostce handlowej będzie pobierana kaucja. Jej wysokość zostanie określona odpowiednim rozporządzeniem. Nie została ona jeszcze ustalona, ale szacuje się, że wyniesie od 50 groszy do złotówki. Po skonsumowaniu danego produktu butelkę czy puszkę będzie trzeba oddać – mówi Marcel Rakowski, Prezes Zarządu PolKa Polska Kaucja.

Zmiany dla konsumentów

Po wprowadzeniu systemu kaucyjnego konsumenci będą musieli zmienić swoje dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia.

Teraz typowy Kowalski jest przyzwyczajony, że pustą plastikową butelkę trzeba zgnieść, żeby zmniejszyć jej objętość przy wrzucaniu do odpowiedniego pojemnika. W momencie wprowadzenia systemu kaucyjnego, tego nawyku będzie się musiał oduczyć. W większości przypadków nie będzie mógł jej zgniatać, bo automat nie da rady jej odczytać – mówi Marcel Rakowski. 

Wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce to ogromne przedsięwzięcie, związane również z logistyką zebranego odpadu, rozliczeniem kaucji.


Czytaj też: Od 1 stycznia płacimy za jednorazowe plastiki w restauracjach i sklepach


W ustawie o systemie kaucyjnym zapisano, że obowiązek przyjmowania opakowań (i wypłacania kaucji) spoczywa na sklepach, których powierzchnia przekracza 200 m kw. Mniejsze punkty będą mogły czynić to dobrowolnie.

Sieci marketów, czyli te większe sklepy, już dzisiaj przygotowują się do wdrożenia systemu kaucyjnego, testują różnego rodzaju rozwiązania automatyczne. Na przykład zwrotomaty znajdujące się przy wejściu albo w alejkach w środku. To wymaga inwestycji w te maszyny, czasem nawet przebudowy sklepu. Będzie też możliwość oddania butelki przy kasie – mówi Marcel Rakowski. 

Element gospodarki obiegu zamkniętego

Zgodnie z zapisami ustawy o systemie kaucyjnym w 2025 r. poziom zbiórki opakowań ma wynosić 77 proc., w 2026 już 81 proc., w 2027 r. – 84 proc., w 2028 r. – 87 proc., a od 2029 r. – 90 proc. Jak podsumowuje Marcel Rakowski, najistotniejszym celem wprowadzenia regulacji jest zapewnienie selektywnej zbiórki oraz pozyskanie materiału, który może zostać ponownie wykorzystany, zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: PolKa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE