Gotowość do zmian, odpowiedzialność za nowy porządek klimatyczny, polityka zrównoważonego rozwoju. Dziś to te elementy na równi z kolejnymi rekordami sprzedażowymi i rozwojem technologicznym cechują liderów. O strategii TotalEnergies, która ma ambicję stać się głównym graczem w procesie transformacji energetycznej w Europie mówi Łukasz Semeniuk, dyrektor generalny Polskiej Grupy Biogazowej.
TotalEnergies to koncern multienergetyczny, który obecnie inwestuje przede wszystkim w sektor OZE. Jak dziś, w dobie zmian klimatycznych, wygląda państwa strategia biznesowa?
Zmiany klimatyczne są rzeczywistością i cała światowa społeczność musi się zmierzyć z powstającymi zagrożeniami i wyzwaniami. Kamieniem milowym w tym zakresie było przyjęcie Porozumienia Paryskiego w 2015 roku. To w nim 195 państw zobowiązało się do zahamowania wzrostu średniej temperatury na Ziemi poprzez ograniczanie emisji. Ratyfikując to Porozumienie, Unia Europejska zadeklarowała osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Co zostało zamienione w wiążące prawnie zobowiązanie w „Zielonym Ładzie” przyjętym przez UE w 2021 roku.
TotalEnergies przyjęło to założenie, dążąc do osiągnięcia wspólnie ze społeczeństwem stanu „Net Zero” w roku 2050. W odniesieniu do całego cyklu wytwarzania oraz produktów energetycznych wykorzystywanych przez naszych klientów. W związku z tym, od początku dekady TotalEnergies podejmuje zdecydowane działania. By stać się firmą multienergetyczną i głównym graczem w procesie transformacji energetycznej.
Dążymy do głębokiej zmiany naszej produkcji i sprzedaży, jednocześnie w dalszym ciągu zaspokajając potrzeby energetyczne rosnącej populacji. W tym celu na nowo opracowujemy i dywersyfikujemy naszą ofertę energetyczną. Aby promować energię odnawialną i niskoemisyjne, a także oszczędne i rozważne wykorzystanie paliw kopalnych.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
W 2022 roku firma TotalEnergies zainwestowała około 5 miliardów dolarów w technologie niskoemisyjne. W latach 2024–2028 inwestycje te mają stanowić 33% całkowitej wartości nakładów inwestycyjnych. Nakładów, które wyniosą od 14 do 18 miliardów dolarów rocznie.
Warto również wskazać, że celem Międzynarodowej Agencji Energetycznej jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Aby utrzymać próg wzrostu temperatury poniżej 2°C wymagana jest redukcja emisji gazów cieplarnianych netto o 40% do 2030 roku.
Aby osiągnąć powyższe cele klimatyczne, TotalEnergies w wizji na 2050 rok założyła, że niskoemisyjna energia elektryczna będzie stanowić połowę całkowitej produkcji energii. Natomiast niskoemisyjna energia, w tym biogaz, stanowiłyby jedną czwartą produkcji. A węglowodory (ropa i gaz) pozostałą jedną czwartą, przy czym emisje będą w pełni wychwytywane, poddawane recyklingowi lub kompensowane.
Dodam, że TotalEnergies jest częścią BIP (Partnerstwo Przemysłowe Biometanu). Stowarzyszenia, które ma dążyć do osiągnięcia celu REPowerEU: 385 TWh biogazu wyprodukowanego w Unii Europejskiej do 2030 roku oraz stworzenie rynku hurtowego na poziomie UE.
TotalEnergies w lutym tego roku kupił aktywa jednego z liderów krajowego rynku – Polskiej Grupy Biogazowej. Dlaczego i w jakim stopniu to przejęcie pomoże w realizacji państwa celów?
Rok 2023 jest niewątpliwie przełomowy dla biogazu w Polsce. Trzeba pamiętać, że nadal jesteśmy rozwijającym się rynkiem. Rynkiem z dużym potencjałem, szacowanym na czwarty co do wielkości wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wylicza, że Polska ma potencjał do produkcji około 8 mld m3 biometanu rocznie. Polska Grupa Biogazowa stała się w tym roku częścią koncernu TotalEnergies, który jest jednym z kluczowych graczy tego segmentu w Europie, posiadając po przejęciu PGB 1,1 TWh zdolności produkcyjnych i ambicję 20 TWh ekwiwalentu biometanu brutto rocznie.
Przejęcie PGB zapewniło TotalEnergies dodatkowe moce produkcyjne na poziomie 0,4 TWh/rok, portfel 18 pracujących instalacji i szereg nowych projektów w przygotowaniu. PGB wniosła także wysokie kompetencje doświadczonych specjalistów, których profesjonalizm i zaangażowanie w pełni dorównują istniejącym zespołom Biogas Business Unit w TotalEnergies. Dzięki dołączeniu do TotalEnergies 150 pracowników PGB, zespół Biogas BU praktycznie się podwoił.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Tekst: Beata Szczepaniak
Zdjęcie: PGB