Obecnie Polska wytwarza przeszło 444 kg odpadów co sekundę, to w przeliczeniu ponad 14 milionów ton rocznie. Pospolite składowanie ich nie jest dla środowiska dobrym rozwiązaniem, ponieważ podczas ich rozkładu wydzielają się między innymi gazy cieplarniane. Jeśli wykorzystać ten odpad do pozyskania biopaliw możliwe jest wytworzenie nawet 26 TWh (26.000.000 MWh) co przełożyłoby się na zaspokojenie nawet 16% zapotrzebowania energetycznego w Polsce.

Platforma Substraty.pl

Substraty.pl jako pierwszy tworzy miejsce do nawiązywania kontaktów pomiędzy wytwórcami a odbiorcami odpadów organicznych. Jej funkcjonalność to w chwili obecnej przede wszystkim giełda, analiza laboratoryjna oraz system kontaktowy.

Reklama

Wiele podmiotów może zyskać dzięki temu systemowi – zarówno już obecni na rynku jak również Ci którzy dopiero analizują opłacalność inwestycji. Mając wgląd w aktualną sytuację na rynku można zdecydowanie bardziej precyzyjnie określić rentowność przedsięwzięcia oraz łatwość pozyskiwania substratu do przetwarzania.

Dużą zaletą jest całkowita darmowość serwisu. Wymagana jest jedynie rejestracja oraz weryfikacja podmiotu w bazie danych odpadowych (BDO). Po przejściu przez ten etap użytkownik otrzymuje dostęp do pełnej funkcjonalności.

Kolejnym atutem jest współpraca serwisu z czołowym laboratorium które oferuje między innymi analizę próbek substratów celem określenia ich atrakcyjności dla produkcji biogazu, biometanu, bioetanolu czy – po ich odgazowaniu – dla rolnictwa jako wartościowy nawóz organiczny. Dzięki takiemu działaniu odbiorca może pozwolić sobie na realne zwiększenie wydajności instalacji oraz optymalizację przyjmowanego substratu do tego najbardziej opłacalnego.

Konkluzja?

Polski rynek otrzymał platformę która pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał naszych odpadów i instalacji do ich utylizacji. Tym samym możemy jeszcze efektywniej rozwijać się w kierunku poprawy przetwarzania odpadów oraz zielonej energii przy jednoczesnej optymalizacji kosztów utylizacji.

To wszystko otrzymujemy za darmo, więc tym bardziej warto z tego skorzystać.

Z początkiem tego roku firma Samael Spółka z o.o. uruchomiła platformę Substraty.pl dzięki której zarówno wytwórcy jak i odbiorcy odpadów organicznych mają możliwość wzajemnego kontaktu oraz wystawiania ofert w systemie aukcyjnym.

Substraty.pl


Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE