Kolejne 7 miast dołączyło do grona tych, w których dostępne będą usługi operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania. Prezes URE wyznaczył firmy do pełnienia tych funkcji. Pięć z siedmiu znajduje się w województwie śląskim.

Elektromobilność ważna na Śląsku

Do grona 16 miast wskazanych przez Prezesa URE, w których skorzystać będzie można z usług ładowania i ogólnodostępnych stacji ładowania dołączyły właśnie Radom, Opole oraz 5 śląskich lokalizacji: Bytom, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Rybnik i Zabrze. Okazuje się, że Śląsk kładzie duży nacisk na elektromobilność. Aktywność tego regionu w tym zakresie ma odzwierciedlenie w liczbie napływających do URE wniosków.

Reklama

Czytaj też: Coraz więcej elektryków jeździ po Europie


Operator i dostawca usług

Prezes URE wyznacza do pełnienia funkcji oraz dostawcy usług ładowania przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną. Taka firma sprzedaje energię elektryczną do największej liczby odbiorców końcowych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej na terenie gminy, w której ma pełnić funkcję operatora ogólnodostępnej stacji ładowania.

Operator ogólnodostępnej stacji ładowania to podmiot odpowiedzialny za budowę, zarządzanie, bezpieczeństwo funkcjonowania, eksploatację, konserwację i remonty ogólnodostępnej stacji ładowania. Operator ogólnodostępnej stacji ładowania zapewnia, aby w ogólnodostępnej stacji ładowania prowadził działalność co najmniej jeden dostawca usługi ładowania. Z kolei dostawca usługi ładowania świadczy usługę ładowania obejmującą ładowanie oraz zapewnienie możliwości korzystania z infrastruktury stacji ładowania.

Ogólnodostępne stacje ładowania coraz popularniejsze na Śląsku

Obecnie do URE najwięcej wniosków wpłynęło z województwa śląskiego. Osiem miast tego regionu otrzymało już pozytywną decyzję, a jeszcze 2 wnioski oczekują na rozpatrzenie. Stąd też Śląsk może stać się jednym z bardziej rozwiniętych elektromobilnie regionów w Polsce pod względem rozbudowanej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych i tankowania CNG/LNG. Zmagający się z ogromnym problemem zanieczyszczenia powietrza Śląsk podejmuje kolejne kroki w walce o lepszą jakość powietrza. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z transportu to również szansa dotrzymanie unijnych norm jakości powietrza i polepszenie warunków życia mieszkańców.

 

Rynek biogazu i biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE