Będzie zerowy VAT na pellet?

pellet

W celu zahamowania dynamicznego wzrostu cen paliw w zeszłym tygodniu Senat  zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy, który zakłada m.in. objęcie pelletu zerową stawką VAT.

Zerowy VAT na pellet. I nie tylko

Oprócz pelletu obniżony podatek miałby objąć olej opałowy i gazy płynny wykorzystywany do ogrzewania. Zerowy VAT obowiązywać miałby w okresie 1 października–31 grudnia 2022 r.

W ocenie senatorów proponowane rozwiązanie ma pozwolić na czasowe zahamowanie dynamicznego wzrostu cen gazu płynnego, oleju opałowego i pelletu. Projekt pomoże też zapewnić ciągłość dostaw po cenach akceptowalnych dla gospodarstw domowych i pomoże w walce z inflacją.


Czytaj też: Będzie rządowe wsparcie dla odbiorców pelletu


Równe traktowanie

Propozycja Senatu ma także zapewnić równe traktowanie podmiotów ogrzewających pomieszczenia towarem innym niż gaz ziemny, w tym pozbawionych możliwości przyłączenia do sieci gazowej.

Senat stoi na stanowisku, że zerowy VAT na pellet i wymienione wyżej paliwa przyczyni się do poprawy sytuacji gospodarstw domowych najbardziej dotkniętych skutkami rosnących cen tych źródeł energii. Zdaniem senatorów obowiązujący stan prawny prowadzi do dyskryminacji osób, które w gospodarstwach domowych używają gazu płynnego, oleju opałowego i pelletu w stosunku do osób używających gazu ziemnego.

Projektowana regulacja będzie skutkować obniżeniem dochodów budżetu państwa z tytułu podatku VAT, ale wywoła jednocześnie pozytywne skutki społeczno-gospodarcze, w szczególności dla gospodarstw domowych.

Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PAP MediaRoom

zdjęcie: Copperpipe / freepik

This post is also available in: polski

ael