Ostatni niemal rok intensywnych działań legislacyjnych w obszarze biopaliw transportowych z całą stanowczością można określić jako jeden z kluczowych okresów walki branży o swoją przyszłość nie tylko na najbliższe lata, ale kolejną dekadę.

Po decyzjach najpierw rządu, a po nim parlamentu, 9 sierpnia br. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przyjętą przez Sejm 19 lipca 2019 r. ustawę o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw, dzięki czemu proces dopełnienia obowiązku implementacyjnego przez Polskę tzw. dyrektywy ILUC (tj. nowelizacji z 2015 roku dyrektywy RED), ale także ustalenia szeregu istotnych elementów wpływających na rzeczywisty poziom Narodowego Celu Wskaźnikowego, możemy uznać za ostatecznie zakończony.

Reklama

Wszystko, co musisz wiedzieć o biopaliwach. Kliknij i sprawdź!


Jak je możemy ocenić? Oczywiście to pryzmat rynkowy da na tak postawione pytanie ostateczną odpowiedź, ale z pewnością możemy czuć satysfakcję, że po raz kolejny jako Krajowa Izba Biopaliw, a szerzej ujmując – Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych, byliśmy merytorycznym partnerem w dyskusji o przyszłości branży i faktycznym jej głosem, który do tego został realnie uwzględniony w finalnych rozwiązaniach. Rzecz jasna, każda nowelizacja ustawy biopaliwowej (a było już kilkanaście!) to trudne manewry i sztuka kompromisu pomiędzy interesem sektora rolno-spożywczego a paliwowego, dla którego z kolei realizacja Narodowego Celu Wskaźnikowego niekoniecznie jest celem numer 1.

Kto zyska dzięki zawartym ustaleniom?

Czy udało się tym razem uzyskać odpowiedni balans pomiędzy oczekiwaniami a możliwościami? No cóż, trzeba mierzyć siły na zamiary, w związku z czym kluczowym punktem obranej przez Koalicję strategii było przede wszystkim utrzymanie dotychczasowego wolumenu krajowych biokomponentów na rynku, których wykorzystanie w ramach NCW pozwala na efektywne zagospodarowanie ponad 2 mln t rzepaku i blisko 700 tys. t zbóż. Cel, wydawałoby się, minimum, bo przyjęło się myśleć o gospodarce w kontekście permanentnego wzrostu, ale trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres, w którym się poruszamy.

Ten determinowany jest prawodawstwem europejskim, gdzie dobra perspektywa nowej dyrektywy RED2 dla tzw. biopaliw konwencjonalnych, czyli wytwarzanych właśnie z surowców rolnych, to de facto utrzymanie… ustanowionego jeszcze w 2015 roku limitu na poziomie 7 proc. w ramach celu dla energii odnawialnej w transporcie o nominalnej wysokości 14 proc.

Wolumen biodiesla będzie rósł

Przy efektywnej realizacji ustawy w przyjętym kształcie mamy szansę na utrzymanie tego limitu na zbliżonej wartości, jako że kluczowym aspektem będzie tu faktyczna wartość osiągnięta na koniec 2020 roku. Mając na względzie fakt, że jesteśmy w czołówce producentów biodiesla w Unii Europejskiej, tj. po Niemczech, Francji i Hiszpanii zajmujemy 4., ale jakże nadal chlubne, miejsce z produkcją oscylująca wokół 900 tys. t estrów rocznie, było czego bronić. Trzeba również podkreślić, że generalny wolumen biodiesla konieczny do realizacji NCW w kolejnych latach będzie nieznacznie, ale jednak rósł w związku ze wzrastającym poziomem nominalnym celu.


Sprawdź też: Biogaz z trawy morskiej będą produkować w Meksyku


Ustawa reguluje tę kwestię do 2024 roku włącznie i w kontekście wartości, celu w poszczególnych latach, jakie zostały wstępnie zaproponowane przez Ministerstwo Energii jeszcze w projekcie, należy podkreślić, że dzięki efektywnym działaniom Koalicji NCW zostało podwyższone do docelowej wartości na koniec okresu przejściowego 9,1 proc.! Oznacza to, że nawet w przypadku szybkiego wzrostu produkcji biopaliw zaawansowanych i tych wytwarzanych z odpadów i pozostałości wciąż do klasycznych biokomponentów ze zbóż i rzepaku pozostanie duża przestrzeń rynkowa, umożliwiając wykorzystanie odgórnego limitu 7 proc. wynikającego z dyrektywy (co nie byłoby możliwe w przypadku, gdyby nominalne NCW znajdowało się poniżej tej wartości).

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Tekst: Adam Stępień
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE