Według danych z sierpnia 2022 wzrost cen zrębki wynosi 154% rok do roku i 92% od początku roku. Ceny biomasy kształtują się na poziomie między 15 a 18 EUR/GJ dla basenu Morza Bałtyckiego. Przewiduje się, że ceny pelletu drzewnego w sezonie 2022/2023 osiągną poziom 365-370 EUR/t, natomiast producenci niechętnie deklarują dostępne wolumeny po wspomnianych cenach ze względu na brak dostępności paliw kopalnych oraz ich wysokie koszty, co bezpośrednio przekłada się na ceny biomasy.
POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”
Dostępność zrębki drzewnej pozostaje ograniczona ze względu na:
- wysokie ceny surowca drzewnego, oraz
- ograniczenie pracy tartaków ze względu na wysokie koszty energii elektrycznej.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost cen był wysoki poziom zapotrzebowania na biomasę i chęć zapełnienia magazynów na sezon grzewczy.
Odczuwalny spadek importu biomasy nastąpił w drugiej połowie 2021 na skutek wprowadzenia unijnych sankcji na drewno z Białorusi, która była głównym kierunkiem importu biomasy na krajowy rynek. Kolejny spadek został odnotowany po rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego 2022. Dostawcy i krajowi nabywcy biomasy twierdzą, że wzrost polskiego popytu i utrata dostaw z Białorusi oraz z Ukrainy do Polski spowodowały, że na rynku brakuje około 3,5 mln t/rok surowca. Dla innych państw dodatkowo dotkliwym okazał się zakaz importu drewna z Rosji (33% zapotrzebowania Europy w 2021 r.). Na stronie 39 przedstawiono wykres, jak kształtowały się ceny biomasy – zrębki drzewnej i pelletu od 2017 roku.
Cena biomasy dedykowanej dla sektora energetycznego, oferowanej przez Lasy Państwowe, wzrosła czterokrotnie między sierpniem 2021 a lipcem 2022. Na polskim rynku dostępność biomasy pochodzenia rolniczego jest dramatycznie niska, dlatego można zauważyć zainteresowanie importem z odległych państw, a Polska poszukuje możliwości sprowadzenia łupek z orzecha palmy kokosowej (PKS) z Indonezji. Pierwsze kontrakty zostały podpisane w III kwartale 2022 r. (wolumen ok. 200 tys. ton).
POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”
Z kolei Niemcy, Dania, Finlandia oraz Szwecja chcą pozyskiwać drewno z Kanady, Ameryki Południowej oraz Afryki Północnej. Niestety, transport biomasy z tych krajów rodzi pewne problemy. Barierą dla odbiorców w Europie jest konieczność przyjęcia jednorazowo bardzo dużej ilości ładunku transportowanego na statkach supramax czy panamax (50-80 tys. ton). Istnieje niewielu nabywców, którzy mogą przyjąć tak duże wolumeny jednorazowo. Biomasa (zrębka drzewna) często jest niejednorodnym materiałem, który podczas długiego transportu czy składowania w nieodpowiednich warunkach jest wrażliwy na wdanie się pleśni i obniżenie jej jakości.
Ceny frachtu dla zrębki drzewnej są wyższe niż dla pelletu drzewnego ze względu na większą zawartość wilgoci – co przekłada się bezpośrednio na wagę surowca i znacznie obniża opłacalność jego transportowania drogą morską.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w RAPORCIE „BIOMASA W POLSCE 2022/2023”. DO POBRANIA PONIŻEJ:
Raport Biomasa w Polsce
Wyślij link na adres:
Tekst: Anna Litwinowicz-Krakus, Bogusław Regulski
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE