Biomasa stanowi źródło prawie 60% energii odnawialnej w UE. Sektor ogrzewania i chłodzenia opiera się w 75% na bioenergii. Unia nie tylko nie ogranicza zastosowania biomasy w energetyce, ale określa dokładnie warunki dla wzrostu jej znaczenia w tym zakresie.

Reklama

Perspektywę biomasy w energetyce krajów UE określają przede wszystkim Dyrektywy RED II, RED III i rozporządzenie w sprawie użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa 2018/841 (LULUCF). Wbrew upowszechnianym ostatnio opiniom, UE nie tylko nie ogranicza zastosowania biomasy w produkcji energii, ale przede wszystkim dokładnie wytycza warunki dla wzrostu jej znaczenia w tym zakresie.


POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”


Z unijnych dokumentów wynika, że szczególnym ograniczeniom będzie podlegać biomasa leśna, by zapobiegać zmniejszeniu areału lasów. Określony w legislacji warunek tzw. kaskadowego wykorzystania biomasy leśnej w energetyce sprawia, że do celów energetycznych będzie można zastosować ok. 20-25% uzyskiwanej w wyrębach biomasy leśnej. W Polsce oznacza to ok. 8-10 mln m3 biomasy rocznie, co odpowiada ok. 3,5-5 mln ton tego surowca. Z dostępnych danych wynika, że taka właśnie ilość jest wykorzystywana obecnie w elektroenergetyce, ciepłownictwie i ogrzewnictwie indywidualnym i trudno będzie liczyć na więcej.

Potencjał UE w zakresie biomasy energetycznej przeznaczonej do ogrzewnictwa przedstawia rys.1.

W 2050 roku na ten cel przewiduje się ok. 230 mln ton s.m. co może zapewnić ok. 70% ciepła.

W Polsce jednym z pseudoargumentów przeciwników wykorzystania biomasy w energetyce jest jej rzekomy brak oraz wysoka cena. Rzeczowa analiza tego zjawiska wskazuje na bezzasadność obu tych argumentów. Jeśli chodzi o ceny, to nie można zakładać do analizy aktualnych cen biomasy na rynku polskim, bo takiego rynku po prostu nie ma, a warunki ogłaszanych przez energetykę przetargów na biomasę obejmujących doraźne dostawy jednorazowe lub nawet dostawy w okresie 1-2 lat dla potencjalnych producentów biomasy są nie do przyjęcia.

Czytaj więcej o biomasie w artykule Biomasa agro jako potencjalny filar polskiej transformacji energetycznej

TO TYLKO FRAGMENT ARTYKUŁU. CAŁY PRZECZYTASZ W MAGAZYNIE BIOMASA. SPRAWDŹ PONIŻEJ:

Tekst:

  • Marek Pronobis, Sylwester Kalisz, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Katedra Maszyn i Urządzeń Energetycznych, Politechnika Śląska Gliwice;
  • Jerzy Majcher, MJ Doradztwo Energetyczne Jerzy Majcher
  • Józef Wasylów, Biuro Techniki Kotłowej Sp. z o.o.
  • Józef Sołtys, Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe INTERMARK

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE