RED II już działa! Państwa członkowskie UE miały czas do 30 czerwca 2021 r. na transpozycję Dyrektywy (UE) 2018/2001 (RED II) do prawa krajowego. Weszła ona w życie w grudniu 2018 r.
Zobowiązuje ona operatorów instalacji wytwarzających energię elektryczną lub ciepło z biomasy do przedstawienia dowodów zrównoważonego wytwarzania i wykorzystania biomasy. Pierwszą firmą, która przeszła ten proces jest hiszpański producent celulozy i energii ENCE. Polska się spóźnia…
Dyrektywa RED II
Dyrektywa RED II, do której jeszcze nie ma wytycznych, będzie komplikować funkcjonowanie przedsiębiorstw zajmujących się m.in. produkcją i dystrybucją biomasy. Przepisy mówią, że zainteresowane podmioty gospodarcze mogą przedstawić dowód zrównoważonego rozwoju za pośrednictwem dobrowolnych systemów certyfikacji, które są w tym celu zatwierdzane przez Komisję Europejską. Jednak od grudnia 2018 r. tylko nielicznym państwom UE udało się na czas stworzyć wymogi prawne dotyczące wdrożenia RED II, a Komisji Europejskiej nie udało się jeszcze w pełni ukończyć procedur uznawania systemów certyfikacji. Jednym z powodów jest znaczne opóźnienie przez KE procesu publikacji aktów prawnych, które stanowią podstawę zarówno krajowego wdrażania, jak i procesu uznawania systemów certyfikacji.
Z drugiej strony, sporo podmiotów gospodarczych stoi przed wyzwaniem zawarcia umów na dostawy zrównoważonych paliw z biomasy na nadchodzący rok lub zapewnienia, że tegoroczne zbiory będą zgodne z RED II. Na przykład paliwa z biomasy, które są wykorzystywane w europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji, muszą posiadać dowód zrównoważonego rozwoju najpóźniej do stycznia 2022 r., aby nadal mogły być liczone jako neutralne pod względem emisji CO2. To z kolei wymaga terminowej certyfikacji RED II całego łańcucha dostaw i wczesnego rejestrowania zrównoważonej biomasy na długo przed terminem. Dlatego też Komisja Europejska wdrożyła rozwiązanie pośrednie.
Sprawdź również: Radioaktywne zrębki i popiół – nowe wyzwanie dla polskich ciepłowni
Zaproponowała rozporządzenie przejściowe, zgodnie z którym te systemy, którym udało się pomyślnie zakończyć ocenę techniczną odpowiednich wymagań systemu do 30 czerwca 2021 r., mogą przeprowadzać audyty zgodnie ze specyfikacjami RED II. Jednym z nich jest system SURE. Pierwsze certyfikaty w tym systemie wydane przez CGN (Certificadora Gallega del Noroeste) wręczono producentowi celulozy i energii ENCE. Proces certyfikacji przeszły dwa zakłady. Pierwszy to elektrownia na biomasę Mérida w południowo-zachodniej Hiszpanii o mocy 20 MW wytwarzająca około 160 milionów kWh energii elektrycznej z biomasy rolniczej i leśnej. Drugim jest celulozownia Pontevedra produkująca energię elektryczną i cieplną głównie z lasów w regionie Galicji.
Certyfikacja SURE jest obowiązkowa dla jednostek o mocy powyżej 20 MW. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie wyznaczono jeszcze resortu, który będzie koordynował kwestię zrównoważonej biomasy. Do certyfikacji jednak już teraz przygotowują się krajowe jednostki wytwórcze – co najmniej 2 chcą wdrożyć SURE jeszcze w 2021 r.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!