Zakończono prace nad nowelizacjami pięciu ustaw Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wszystkie nowele przekazano do podpisu Prezydenta RP.

Ochrona odbiorców energii elektrycznej

Parlament pracował m. in. nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku. Zmiany umożliwią obniżenie rachunków dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw i odbiorców wrażliwych.

Reklama

Nowela ustanawia nowe roczne limity zużycia energii elektrycznej. Zwiększono je o 1 MWh (do 3 MWh dla ogółu gospodarstw domowych, 3,6 MWh dla osób z niepełnosprawnościami oraz 4 MWh dla rolników i odbiorców posiadających Karty Dużej Rodziny). Dodatkowo nowe regulacje wprowadzają obniżenie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla małych i średnich przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego oraz odbiorców wrażliwych z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh.


Czytaj również: Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych z podpisem prezydenta


Rozwój odnawialnych źródeł energii

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw ma przede wszystkim na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego założeń dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2018/2001 11 grudnia 2018 r.  Zawarte w niej rozwiązania umożliwią dalszy rozwój sektora OZE i zwiększenie ich udziału w krajowym zużyciu energii. Wpłynie to pozytywnie na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Znowelizowana ustawa wprowadza szerokie zmiany m.in. w zakresie instalacji hybrydowych OZE, klastrów energii, wsparcia modernizacyjnego i operacyjnego oraz przepisów uzupełniających dotyczących morskiej energetyki wiatrowej. Nowelizacja zawiera także rozwiązania umożliwiające przyłączenie więcej niż jednego odnawialnego źródła energii w jednym miejscu tzw. cable pooling.

Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi

Zgodnie z przyjętą nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi od 2025 r. obowiązywać będzie system kaucyjny obejmujący:

  • jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, np. pojemniki na wodę, sok, nektar czy mleko,
  • opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra,
  • puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

W celu odzyskania kaucji nie trzeba będzie okazywać paragonu potwierdzającego wcześniejszy zakup. System będzie obowiązkowy dla sklepów o powierzchni powyżej 200 m2. Mniejsze placówki handlowe będą mogły przystąpić do niego dobrowolnie.


Czytaj również: Nowelizacja rozporządzenia usprawni inwestycje w fotowoltaikę


Ochrona środowiska

Potrzeba usprawnienia procedur inwestycyjnych to główny powód nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Nowela ma na celu usprawnienie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz szybsze przygotowania i realizacje inwestycji.

Zmiany dotyczą w szczególności inwestycji drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych. Poszczególne rozwiązania projektu opracowano na podstawie oceny funkcjonowania obowiązujących przepisów oraz na podstawie zgłaszanych uwag.

Prawo geologiczne i górnicze

Proponowane w nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze rozwiązania uwzględniają potrzebę zrównoważonego rozwoju oraz racjonalnego podejścia do ochrony złóż kopalin. Mają one na celu m.in. wzmocnienie ochrony złóż o najistotniejszym dla kraju znaczeniu. Dzięki zmianom uwolnione zostaną tereny, na których prowadzenie działalności wydobywczej do tej pory było niemożliwe.

Nowe przepisy nie przewidują pozbawienia nikogo własności nieruchomości ani innych praw. Nowelizacja uzyskała pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: MKiŚ

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE