Produkcja biometanu może być korzystną alternatywą w przypadku braku możliwości podłączenia biogazowni do sieci elektroenergetycznej.
Pisze Marcin Białek, Prezes zarządu Biogas System S.A.
Choć barierą może być uzyskanie warunków przyłączenia do sieci gazowej, ze względu na małą dostępność tych sieci. I możliwość włączania się tylko w wysokociśnieniowych odcinkach sieci. Produkcja biometanu jest wówczas jedyną alternatywą, pozwalającą na wyprowadzenie i sprzedaż energii, tutaj jako energii chemicznej metanu.
Biometanownia może też być korzystnym wariantem, jeśli biometan ma zastąpić paliwa kopalne, w celu zazielenienia działalności przedsiębiorstwa: dobrym przykładem jest tu stosowanie skroplonego bioLNG jako paliwa w sektorze transportu, co pozwoli np. przedsiębiorcom utrzymać konkurencyjność na europejskim rynku transportowym.
Należy pamiętać, że wytwarzanie biometanu jest korzystniejsze środowiskowo niż produkcja energii z paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny. Emisja dwutlenku węgla z biometanu traktowana jest jako zerowa, dzięki czemu skroplenie biometanu do bioLNG, a następnie wykorzystanie go np. w transporcie pozwoli znacznie zredukować emisję dwutlenku węgla w skali przedsiębiorstwa.
Biometan może być wykorzystywany w transporcie, wtłaczany do sieci, a nawet wykorzystywany do produkcji biowodoru, czyli wodoru powstałego w instalacji odnawialnego źródła energii. Zamiana biogazowni na biometanownię, oprócz wspomnianych wyżej czynników, będzie również korzystna w przypadku zwiększenia wydajności instalacji. Decydować mogą też czynniki czysto rynkowe, tj. kształtowanie się cen, po jakich można sprzedać energię elektryczną i biometan. Natomiast nie ma potrzeby oczyszczania biogazu do biometanu, jeśli przewidywana jest produkcja energii elektrycznej lub cieplnej i jej odprowadzanie lub konsumpcja na miejscu.
Biometanownie umożliwiają lepsze zagospodarowanie odpadów organicznych, co przekłada się na redukcję ilości odpadów oraz usprawnia zarządzanie nimi. Podsumowując, biometan przyspiesza transformację z modelu gospodarki linearnej, gdzie przetworzone surowce stają się odpadami, na model gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym ograniczone zasoby są efektywnie wykorzystywane, co jednocześnie prowadzi do redukcji emisji i odpadów.
Czytaj Akademię Inwestora Biometanowego: