11 października Ambasada Królestwa Danii w Polsce organizuje dyskusję typu „roundtable” na temat biogazu i biometanu jako alternatywnej drogi do zrównoważonego źródła energii. Magazyn Biomasa został zaproszony do udziału w wydarzeniu i dyskusji w grupie specjalistów w dziedzinie biomasy i biogazu.
Znaczenie biogazu i biometanu wzrośnie
Rosnące koszty energii i niedobór gazu zmuszają rządy państw i przedsiębiorstwa do znalezienia alternatywy dla
paliw kopalnych, aby sprostać wyzwaniom związanym z zapewnieniem wystarczającej ilości energii. Przewiduje się, że w związku z tym wzrośnie znaczenie biomasy, biogazu i innych alternatywnych rozwiązań, takich jak produkcja biometanu z rolniczego biogazu.
Możliwość zastąpienia paliw kopalnych biomasą lub odpadami organicznymi nie tylko wspiera ogólne ambicje
uniezależnienia się od paliw kopalnych pochodzących z Rosji, ale także prowadzi do bardziej ekologicznej i odnawialnej produkcji energii.
Jak zaplanować inwestycję biogazową/biometanową? Dowiesz się na warsztatach „Biogazownia i biometanownia do A do Z”. Zobacz program!
Dania liderem w zakresie biogazu
Duński sektor biogazu ma silną i ugruntowaną pozycję na rynku i jest przykładem innowacyjnych rozwiązań na o wysokim znaczeniu politycznym. Dania jest liderem w zakresie biogazu i innych alternatywnych źródeł energii, ponieważ instytucje publiczne i podmioty rynkowe są ściśle powiązane poprzez partnerstwo publiczno-prywatne. Efektywna współpraca pomiędzy instytucjami publicznymi, przemysłem, środowiskiem akademickim i lokalnymi społecznościami wspiera ciągłe doskonalenie sektora biogazu.
Silne tradycje rolnicze Polski oferują wiele możliwości dostarczania rozwiązań biogazowych i rozwijania nowych alternatywnych sposobów dla sektora biogazu. Jednakże polski sektor rolniczy nie ma podobnych tradycji współpracy jak wspomniany tzw. model duński. Silniejsza dwustronna współpraca pomiędzy Danią i Polską jest potrzebna do zbadania i znalezienia nowych możliwości zaspokojenia potrzeby produkcji większej ilości energii.
Już dziś zarejestruj się na 7. Kongres Biogazu
Zwiększenie produkcji biogazu i biometanu
Spotkanie w Ambasadzie Danii w Polsce zorganizowano, by przedyskutować i podzielić się know-how w celu zbadania możliwości zwiększenia produkcji biomasy i biogazu oraz znalezienia alternatywnych rozwiązań, np. przygotowania polskiej infrastruktury rolniczej w zakresie produkcji biometanu.
Może to być kluczowym czynnikiem napędzającym produkcję energii z biogazu i ważnym elementem wspierającym drogę do suwerenności energetycznej i niezależności od importowanych paliw kopalnych, dlatego rozmowy dotyczyć będą kwestii:
- Jak sektor biogazu może dalej rozwijać i zwiększać produkcję biogazu, biomasy i biometanu, aby osiągnąć polską niezależność energetyczną?
- Jak odpowiednia infrastruktura, transport i wiedza o tym, jak gospodarstwa rolne produkują biogaz powinny być dalej rozwijane, aby wspierać lokalnie produkowany biogaz poprzez rurociągi do lokalnych elektrowni, bez wcześniejszej konwersji do biometanu?
- Jaki jest wpływ sektora prywatnego na alternatywne i zrównoważone rozwiązania energetyczne? Jakie sprawdzone praktyki funkcjonują w przedsiębiorstwach i jak można je rozszerzyć, aby zapewnić niezależność energetyczną? Jakie są wyzwania i bariery?
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE