Już niedługo browarnictwo zmieni swoje oblicze za sprawą globalnego ocieplenia. Badania naukowców wskazują, że chmiel z powodu zmian klimatu obniża swoją ilość i jakość plonowania.

Reklama

Chmiel nie tak prosty w uprawie

Piwo jest trzecim po wodzie i herbacie najczęściej spożywanym napojem na świecie. Jego główne składniki to woda, jęczmień browarniczy i drożdże. Charakterystyczny aromat piwa daje się jednak osiągnąć dopiero po dodaniu chmielu. Ta roślina ma wysoką zawartość alfa-kwasów oraz wielu innych związków, w tym olejków eterycznych i polifenoli. Duża rozpiętość aromatów i smaków piwa w znacznej mierze wynika ze stosowania wysokiej jakości chmielu. Piwowar rozpoznaje gorzkość na podstawie tego, jaką dana roślina ma zawartość alfa-kwasów.


Czytaj też: Wiatr to kopalnia możliwości. Górnicy zmieniają branżę na OZE


Uprawa najlepszych odmian chmielu wymaga specyficznych warunków. Fale upałów i skrajne susze mocno zawężają i tak już ograniczone obszary, na których z powodzeniem można prowadzić plantację. Skutecznym sposobem na walkę z tym negatywnym oddziaływaniem jest stosowanie systemów nawadniania, zwiększenie rozstawy na zagonach oraz stosowanie roślin okrywowych pomiędzy rzędami, a przede wszystkim – przenoszenie upraw na większe wysokości. Postępujące zmiany klimatu mogą jednak okazać się na tyle znaczącym utrudnieniem, że w dłuższej perspektywie również te metody przestaną być wystarczające. Ponadto wiążą się one z wyższymi kosztami upraw i mniejszą ilością plonów, co wynika wprost ze zmniejszenia ilości uprawianych roślin.

Spadki plonowania i jakości są już widoczne


Czytaj też: Limity zużycia energii dla gospodarstw są niewystarczające


W badaniu naukowcy porównali produkcję chmielu pod względem wielkości plonów i zawartości alfa-kwasów. Okazało się, że od lat 70. zbiory spadły o 1/5 tony z hektara. Ponadto roślina zaczęła szybciej wchodzić w fazę wegetatywną, co prowadzi do tego, że jej szczytowa faza dojrzewania przebiega w cieplejszej części roku, a to z kolei ma wpływ na niższe stężenie alfa-kwasów.

Według prognoz, do 2050 r. zawartość alfa-kwasów może spaść o 20-30%, a wielkość plonów nawet o 18%. Analiza ta dotyczy zmiany warunków na terenie Europy.

Pełna treść badania dostępna pod adresem: Nature Communications.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: wirestock

Źródło: Nature Communications

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE