PGNiG realizuje działania, które mają doprowadzić do produkcji biometanu z odpadów komunalnych. Partnerem naukowym projektu jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

PGNiG, Uniwersytet Przyrodniczy i biogaz

„Rozwiązanie, nad którym pracują specjaliści z PGNiG i naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, oparte jest o założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Ma umożliwić konkurencyjną i skuteczną utylizację biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych w oparciu o technologię fermentacji beztlenowej i produkcję gazu fermentacyjnego, którego wskaźniki jakości będą pozwalały na dostosowanie go do standardów technicznych biometanu, a następnie sprężania go do standardów odnawialnej alternatywy dla CNG, czyli bioCNG. Zaprojektowana technologia zostanie sprawdzona w warunkach rzeczywistych, a następnie poddana pełnej komercjalizacji.”  – czytamy w komunikacie spółki.

Reklama

Sprawdź mapę biogazowni rolniczych w Polsce


Prototyp instalacji

W efekcie badań prowadzonych nad energetycznym zagospodarowaniem biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych powstał prototyp innowacyjnej instalacji, która docelowo ma produkować bioCNG. Współpraca specjalistów z PGNiG i naukowców z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego  przeszła na etap prac doświadczalnych. Wdrożenie instalacji i uruchomienie produkcji bioCNG zaplanowane na rok 2023 jest kolejnym krokiem we wspólnym projekcie.

– To istotne pod względem rosnącego zapotrzebowania na sprężony gaz w transporcie, który w coraz większym zakresie będzie napędzany zielonymi paliwami. Rezultaty projektu pozwolą także na dywersyfikację portfela produktów na poziomie całej Grupy Kapitałowej PGNiG  mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Zarządu PGNiG ds. rozwoju. 

Przyszłość należy do biogazu

Działania podjęte przez PGNiG i UPP wpisują się w założenia europejskiego Zielonego Ładu. Realizuje też założenia  gospodarki o obiegu zamkniętym czy strategię metanową. Kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Robert Fabiański podkreśla, że wyniki prowadzonych badań pozwalają pozytywnie ocenić potencjał bioodpadów jak źródła biometanu. Z kolei wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński zapewnia, że przed „zielonymi gazami” rysuje się jasna przyszłość:

– Nasz projekt badawczo-rozwojowy wpisuje się w transformację energetyczną, przez którą przechodzimy. W tym procesie paliwem przejściowym będzie gaz ziemny, ale równolegle rozwijamy możliwości produkcji „zielonych” gazów ze źródeł odnawialnych. To właśnie one będą stopniowo uzupełniać, a następnie zastąpią gaz”.

Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!

Zdjęcie: mat.prasowe PGNiG

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE