Pellet bez wsparcia w „tarczy antyinflacyjnej”! Podobnie jak inne źródła energii odnawialnej. Polska Rada Pelletu pisze list do premiera.

Reklama

Szanowny Panie Premierze,

W związku z wdrażanymi działaniami w zakresie tzw. „tarczy antyinflacyjnej” (tj. jednogłośnie przyjęta nowelizacja ustawy o podatkach od towarów i usług, jako element tarczy antyinflacyjnej 2.0.), a w szczególności w świetle wprowadzonych obniżek stawek VAT na paliwa do celów ogrzewania w sektorze komunalno-bytowym branża stowarzyszona w Polskiej Radzie Pelletu z wielkim niepokojem obserwuje brak wsparcia i promocji ze strony jednostek administracji publicznej, w propagowaniu polskich urządzeń grzewczych klasy 5 na biopaliwa stałe, jak również biopaliw stałych w postaci pelletu drzewnego, brykietu drzewnego czy drewna kawałkowego.

Dotychczasowe obniżki podatku VAT w ramach działań antyinflacyjnych dotyczyły jedynie paliw kopalnych (gaz ziemny, węgiel kamienny), natomiast całkowicie pominęły Odnawialne źródła Energii w postaci biopaliw stałych (np. pellet drzewny, czy też brykiet drzewny, drewno kawałkowe), który to od blisko 10 stal się polską specjalnością i hitem eksportowym dla całej Unii Europejskiej. Polska aktualnie zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem wolumenu produkcji certyfikowanego pelletu drzewnego najwyższej jakości.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Zwracamy uwagę. Że pellet drzewny jako jedyne paliwo stałe, stanowiące jednocześnie czyste paliwo odnawialne produkowane z nie zanieczyszczonych chemicznie surowców drzewnych w postaci trociny. Jest paliwem preferowanym w sektorze ciepłownictwa i ogrzewania w dedykowanych instalacjach w gospodarstwach domowych w całej Europie. Kraje wysoko rozwinięte tj. Dania, Niemcy, Włochy, Francja, Szwecja traktują pellet drzewny jako paliwo rekomendowane dla gospodarstw domowych w ramach polityki dekarbonizacyjnej. Przykładem kraju, w którym pellet drzewny stanowi podstawowe paliwo w sektorze ciepłownictwa rozproszonego jest Dania, w którym to kraju zużywa się blisko 3, 1 mln ton pelletu drzewnego najwyższej jakości (średnio ponad 0,5 tony na jednego mieszkańca). Niewątpliwie kraj taki jak Dania jest wzorem dla pozostałych krajów Unii Europejskiej pod względem edukacji ekologicznej społeczeństwa i oczywiście w Danii wprowadzono preferencyjną stawkę (7%) na pellet drzewny do celów grzewczych w sektorze komunalno-bytowym.

Należy również zauważyć, że na terenie Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się kilkudziesięciu producentów pelletu drzewnego, którzy produkują najwyższej jakości certyfikowany pellet drzewny. Ten istotny potencjał produkcyjny będący w zasobach naszego kraju, mógłby stanowić ogromne wsparcie dla wdrażanej polityki walki z zagrożeniem w postaci smogu.


Polecamy również: Ceny pelletu najwyższe od lat! Ile dzisiaj kosztuje tona?


Zwracamy również uwagę, Że w przedstawianych regularnie statystykach przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczących realizacji programu „Czyste Powietrze” technologie grzewcze oparte na biopaliwach stałych (biomasie) są drugą z najczęściej wybieranych technologii w składanych wnioskach przed wnioskujących, wyprzedzając nawet technologie grzewcze oparte na pompach ciepła, a ustępując jedynie technologiom grzewczym opartych o paliwo kopalne w postaci gazu ziemnego.

Biomasa nie tylko w UE, ale na całym świecie jest źródłem OZE, w którym zmagazynowana energia słoneczna może być uwolniona w procesie spalania dając energię w postaci ciepła. Jest ona neutralna klimatycznie, bo emisja C02 jest w krótkim obiegu pierwiastka C asymilowana w roślinach.

Dzięki tej biomasie wykorzystywanej w gospodarstwach domowych i rolnictwie Polska uniknęła kar z tytułu nieosiągnięcia wskaźnika 15% w bilansie OZE, mimo, że w prasie przekaz tej informacji insynuuje jedynie poprawę statystyki.


Czytaj również: Zakaz stosowania pelletu, czyli normy pilnie potrzebne!


Należy również zwrócić uwagę na fakt, że biopaliwo stałe w postaci pelletu drzewnego jest jedynym, które posiada skutecznie wdrożony i zarządzany przez Europejską Radę Pelletu system kontroli jakości i certyfikacji oraz system pełnej identyfikowalności każdej partii wyprodukowanego pelletu drzewnego wprowadzanego do obrotu. Corocznie partia certyfikowanego pelletu produkowana w zakładzie produkcyjnym podlega szczegółowym badaniom laboratoryjnym w autoryzowanym i akredytowanym laboratorium zewnętrznym oraz dodatkowo każda partia certyfikowanego pelletu jest badana pod kątem parametrów funkcjonalnych w laboratorium zakładowym, które musi posiadać każdy certyfikowany podmiot.

Jako krajowi producenci i dystrybutorzy biopaliw OZE prosimy o rozważenie obniżenia stawki podatku VAT, na pellet drzewny. Obniżka podatku VAT z 23% na 8% przyspieszy drogę do ograniczenia niskiej emisji poprzez wymianę kopciuchów w sektorze gospodarstw domowych, których przeciętny dochód jest wyższy od poziomu możliwości ubiegania się o dotację z Programu Czyste Powietrze. Pozwoli to również rozwinąć polskie zakłady produkcyjne przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia i zwiększenia wpływów do budżetu Państwa.

Polska Rada Pelletu

Całe pismo znajdziesz tutaj: Pellet bez wsparcia w „tarczy antyinflacyjnej”! 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE