Pellet bez wsparcia w „tarczy antyinflacyjnej”. Podobnie jak inne źródła energii odnawialnej. Polska Rada Pelletu napisała list do premiera. Jest odpowiedź Ministerstwa Finansów.


Reklama

Szanowny Panie Prezesie (Adam Sarnaszek, prezes Polskie Rady Pelletu),

w nawiązaniu do pisma z 27 stycznia 2022 r. w sprawie możliwości stosowania preferencyjnych stawek VAT na pellet drzewny, przedstawiam następujące wyjaśnienia. W związku z aktualną sytuację gospodarczą, w szczególności gwałtownym wzrostem cen energii i surowców energetycznych w całej Unii Europejskiej oraz negatywnym wpływem takiego stanu rzeczy szczególnie na sytuację gospodarstw domowych i przedsiębiorców, wprowadzono w ramach pakietu antyinflacyjnego (tzw. tarcza antyinflacyjna 1.0) czasowe – od 1 stycznia 2022 r. – obniżenie stawki VAT do:

  1. 8% – dla dostaw, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu (§10e rozporządzenia z dnia 25 marca 2020 r.):
    1. gazu ziemnego (CN 2711 11 00 albo 2711 21 00) oraz
    2. energii cieplnej,
  2. 5% – dla dostaw, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu energii elektrycznej (CN 2716 00 00) (§ 10f rozporządzenia z dnia 25 marca 2020 r.).

ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA FINANSÓW


Uchwalona w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0, na podstawie poselskiego projektu ustawy, ustawa z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług4 przewiduje dalszą obniżkę stawek VAT. Od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. ustawą tą obniżono stawkę VAT dla:

  • towarów spożywczych objętych stawką podatku VAT 5% (wymienionych w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem – PKWiU 56) – do wysokości 0%;
  • paliw takich jak: oleje napędowe, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzyny silnikowe, gaz skroplony LPG przeznaczony do napędu silników spalinowych – ze stawki 23% do wysokości 8%;
  • nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (takich jak: środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz niektórych podłoży do upraw) – ze stawki 8% do wysokości 0%;
  • gazu ziemnego – do wysokości 0%;
  • energii elektrycznej i cieplnej – do wysokości 5%.

Czytaj również: Pellet bez wsparcia w „tarczy antyinflacyjnej”! Jest reakcja Polskiej Rady Pelletu


Tarcza 2.0 jest kontynuacją podjętych już wcześniej działań w zakresie obniżek podatków w ramach działań antyinflacyjnych, które mają w zamyśle przeciwdziałać trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej.

Obowiązujące zatem rozwiązania w zakresie podatku VAT w obecnym kształcie nie obejmują paliw stałych, w tym pelletu drzewnego.

Podkreślić jednak należy, że ww. rozwiązania mają charakter czasowy i wyjątkowy, i związane są z nadzwyczajnymi okolicznościami, które dotyczą wszystkich państw członkowskich UE.

W Ministerstwie Finansów trwają analizy zgłaszanych postulatów dotyczących wprowadzenia dalszych obniżek stawek VAT. W przypadku potrzeby podjęcia dalszych działań antyinflacyjnych nie jest wykluczone wykorzystanie w tym celu instrumentów podatkowych.

(…)

Z wyrazami szacunku
Dyrektor
Departamentu Podatku od Towarów i Usług
Paweł Selera

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE