Mieszkańcy budynków wielorodzinnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, już wkrótce będą mogli skorzystać z dotacji na tzw. słoneczne dachy. Na razie w pilotażowym programie Ministerstwa Klimatu i NFOŚiGW udział weźmie Wielkopolska. Dofinansowanie wyniesie 100 mln zł.

Słoneczne dachy”, program ogłoszony pod koniec stycznia br. jest efektem ogromnego zainteresowania innym rządowym programem wsparcia „Mój Prąd” skierowanym do właścicieli domów jednorodzinnych. Rozbudził on apetyt na własną, tanią energię także wśród mieszkańców budynków wielorodzinnych. Oni też mają do dyspozycji ogromne połacie dachów, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako miejsce instalacji farmy fotowoltaicznej.

Reklama

Sprawdź również: Autobusy z panelami fotowoltaicznymi na dachach!


Potencjał dostrzegł Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW, który kilka miesięcy temu powiedział, że „dachy spółdzielni mieszkaniowych są ziemią obiecaną polskiej fotowoltaiki”. Górnolotnie? Może, ale fakty są takie, że te spółdzielnie, które zdecydowały się na fotowoltaikę już mogą mówić o korzyściach, choć na inwestycje zaciągnęły pożyczki. Tak jest w przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, której przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu Prosument z uzyskanej dotacji 1,7 mln zł i pożyczki w kwocie 2,5 mln zł, rozłożonej na 8-9 lat w zależności od zadania.

– Po zakończeniu spłat pożyczek dla poszczególnych budynków (pierwsza nastąpi już za 5 lat) opłaty dla mieszkańców za prąd do części wspólnych obniżą się średnio o około 75 proc. – tłumaczył magazynowi „Zielona Gmina” wiceprezes Marek Dera, który jest także współtwórcą Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. – Najważniejsze, że już dziś, w związku z produkcją własnej energii, mieszkańcy nie odczują znacząco możliwego wzrostu cen energii elektrycznej.


Polecamy: Czym jest fotowoltaika i dlaczego jest tak ważna?


Jeżeli cena rynkowa wzrośnie np. o 40 proc., to mieszkańcy odczują podwyżkę o ok. 10 proc. Dla przykładu, jeżeli dla przeciętnego budynku ze 100 mieszkaniami bez instalacji fotowoltaicznej roczne koszty energii wynoszą 10 tys. zł, to po podwyżce wyniosą 14 tys. zł. Taki sam budynek w spółdzielni z elektrownią słoneczną zapłaci 2,5 tys. zł, a po podwyżce 3,5 tys. zł rocznie.

W fotowoltaikę zainwestowała także Spółdzielnia Mieszkaniowa Śródmieście w Szczecinie.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Zdjęcie: SM Wrocław Południe
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE