Autobusy z panelami fotowoltaicznymi na dachach wkrótce wyjadą na ulice Poznania! To będą pierwsze takie pojazdy w poznańskim MPK.

Do poznańskiego MPK dostarczono 12-metrowe pojazdy z napędem elektrycznym. Obecnie trwają ich odbiory. W ciągu kilku najbliższych dni wyjadą na linie.

Reklama

W zeszłym roku MPK Poznań otrzymało 15 zamówionych autobusów przegubowych z napędem elektrycznym. Obecnie kończą się dostawy kolejnych „elektryków” – tym razem o standardowej długości (12 metrów). Pojazdy dotarły do MPK Poznań i przechodzą odbiory. Łącznie przedsiębiorstwo zakupiło 6 takich pojazdów.

Na dachach 12-metrowych „elektryków” zainstalowane są panele fotowoltaiczne – to absolutna nowość w taborze MPK Poznań. Pozyskana z nich energia będzie wspomagała instalację elektryczną autobusu podczas postoju na końcówkach linii komunikacyjnych. A tym samym  będzie służyć do zasilania urządzeń informacji pasażerskiej.


Sprawdź również: W samochodzie Tesla zagrasz w Wiedźmina?


W pojazdach zastosowano rozwiązania: system informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych, oznakowanie przycisków alfabetem Braille’a, ładowarki USB. Autobusy – z uwagi na niską podłogę – są przyjazne dla osób o ograniczonej sprawności oraz podróżujących z dziećmi w wózkach.

Na zakup autobusów przyznano dotację unijną z programu „System zielonych inwestycji – Część 2 – GEPARD – Bezemisyjny transport publiczny”, finansowanego w ramach środków krajowych, których dysponentem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Autobusy z panelami fotowoltaicznymi to nie koniec

Przypomnijmy, że MPK Poznań zamówiło łącznie 21 pojazdów z napędem elektrycznym: 15 autobusów przegubowych oraz sześć 12-metrowych.

Dodatkowo ogłoszony został przetarg na zakup 37 kolejnych autobusów elektrycznych (31 pojazdów standardowych, 12-metrowych oraz 6 przegubowych, czyli 18-metrowych) – termin składania ofert mija 2 marca.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Źródło: MPK Poznań
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE