Co to jest fotowoltaika? Na łamach Zielonej Gminy będziemy się starać wyjaśniać zagadnienia związane z planowaniem, budową, monitorowaniem oraz efektywnym wykorzystaniem energii, którą możemy pozyskać z najbardziej ekologicznego źródła, jakim jest słońce.

Fotowoltaika – podstawowe informacje

Nazwa „fotowoltaika” pochodzi z połączenia dwóch słów: photo – oznaczające światło, oraz volt – oznaczające jednostkę pomiaru napięcia prądu. Często zamiennie używa się dla określenia fotowoltaiki skrótu PV.

Reklama

Moduły fotowoltaiczne składają się z ogniw, które bezpośrednio zamieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Kiedy promieniowanie słoneczne pada na ogniwo, fotony wybijają elektrony i powstaje różnica potencjałów sprawiająca, że przepływa prąd stały. Systemy fotowoltaiczne nie potrzebują jasnego światła aby działać – produkują energię także w pochmurne dni.

Jak wygląda instalacja fotowoltaiczna

Domowe instalacje fotowoltaiczne zwykle są montowane na dachu budynku. Systemy takie wymagają falownika (ang. inverter) – urządzenia zamieniającego prąd stały (DC) produkowany przez moduły PV na prąd przemienny (AC) o charakterystyce odpowiedniej dla sieci elektroenergetycznej. W Polsce to 230V napięcia fazowego, przy częstotliwości 50Hz. Przykładowa instalacja fotowoltaiczna została pokazana na rysunku poniżej:

fotowoltaika

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w magazynie Zielona Gmina. Sprawdź tutaj:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Zdjęcie: pixabay.com
Poradnik powstał przy współpracy z:

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE