Sposoby na ograniczenie zużycia energii w instalacjach odpylania

Instalacje odpylające w zakładach przetwórstwa drzewnego charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Optymalizacja pracy tych instalacji w celu zmniejszenia zużycia energii staje się dzisiaj jednym z najważniejszych zadań.

Nederman od lat stosuje rozwiązania pozwalające na zminimalizowanie zużycia energii przy zachowaniu efektywności i skuteczności odpylania. Obecnie wdrażane systemy pozwalają obniżyć zużycie energii nawet o kilkadziesiąt procent.

Wyposaża filtry w worki „SUPERBAG” wykonane w technologii bezszwowej mające opory na poziomie 100-200 Pa (standard to 500-1600 Pa). Pozwala to na oszczędności średnio 240 tys. pln/r.

Wykorzystuje metodę oczyszczania worków polegającą na zwrotnym przepływie powietrza wymuszonym przez wentylator regeneracyjny. Metoda ta użyta z workami o niskich oporach „SUPERBAG” pozwala na wykorzystanie wentylatorów regeneracyjnych o niskiej mocy. I blisko trzykrotne obniżenie zużycia energii. Daje to 30 tys. pln oszczędności.

Zastosowanie DESA

DESA (Dust Extraction System Automation) inteligentny system zarządzania wydajnością instalacji odpylających, wykorzystuje informacje o stanie pracy maszyn, aby poprzez sterowanie przepustnicami automatycznymi włączać odpylanie tylko w momentach, w których dana sekcja maszyny tego wymaga. Na podstawie informacji o wymaganych wydatkach powietrza dobiera się punkt pracy wentylatorów odciągowych. Redukcja ilości odciąganego powietrza oraz wymaganego podciśnienia pozwala uzyskać znaczące oszczędności zużycia energii.

Jednocześnie system zapewnia minimalne prędkości przepływu powietrza w kanałach, zapobiegając osadzaniu się pyłu.

DESA – jak działa

Każda maszyna jest wyposażona w Sensor Unit i zasuwę pneumatyczną kanału odciągowego. Czujniki i przepustnice są podłączone do jednostki centralnej DESA, która oblicza punkt pracy wentylatora i otwiera przepustnice potrzebne do utrzymania poprawnej prędkości i podciśnienia w systemie kanałów.

Przeciętne oszczędności energetyczne w instalacjch DESA są na poziomie 35%-55%. Dla instalacji o wydajności 100 m3/h i pracy na dwie zmiany, daje to oszczędności od 437 tys. pln do 687 tys. pln/r. Koszt zwrotu inwestycji mieści się w przedziale 6-18 miesięcy.

Nederman Polska Sp. z o. o.

ul. Okólna 45A, 05-270 Marki

sebastian.piechota@nederman.pl

tel.: +48 508 399 219

www.energy-savesystem.com/en/desa-system/

Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

This post is also available in: polski