Od 2021 roku w wielu krajach zaobserwowano znaczny wzrost cen nawozów mineralnych. Zmiany wynikały przede wszystkim ze wzrostu cen gazu ziemnego oraz surowców, z których produkowane są nawozy jedno– i wieloskładnikowe. Mając to na uwadze, należy spodziewać się ze strony rolników większego zainteresowania alternatywnymi nawozami oraz środkami poprawiającymi właściwości gleby – w tym nawozami powstałymi z odpadów.


Reklama

Z każdym rokiem na znaczeniu przybierają tematy związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska. Działania te obejmują również produkcję i wykorzystanie wszelkiego rodzaju nawozów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Nie bez znaczenia jest fakt, że normy te są coraz bardziej rygorystyczne, co wynika m.in. z konieczności podejmowania działań w zakresie ochrony środowiska.

Nawozy stosowane w rolnictwie wpływają zarówno na ilość, jak i jakość plonów. Ma to szczególne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego danego gospodarstwa, regionu czy państwa. Dlatego należy zawsze mieć na uwadze fakt, że w przypadku nieodpowiedniego stosowania nawozów mogą one negatywnie wpłynąć na środowisko, a zmiany mogą być często nieodwracalne. Ponieważ zasoby glebowe są ograniczone, a pozyskanie nowego areału upraw jest na ogół trudne, czy nawet niemożliwe, to pojawia się potrzeba zwiększania plonów z jednostki powierzchni.

Podstawowym czynnikiem, który ma na to wpływ jest nawożenie. Dotyczy to wykorzystania przez rolnika wszelkiego rodzaju nawozów naturalnych, organicznych czy organiczno-mineralnych, co pozwala na ograniczenie stosowania nawozów mineralnych.


Czytaj również: Gaz rośnie na polach polskich rolników


Wśród alternatywnych produktów wytworzonych z odpadów coraz częściej zwraca się uwagę m.in. na poferment pochodzący z biogazowni rolniczych oraz ustabilizowane osady ściekowe z sektora komunalnego. Wykorzystanie tych dwóch odpadów pozwala wprowadzić do gleby nie tylko makro– i mikroelementy, ale także cenną materię organiczną.

Nawozy z odpadów

Stosując nawozy i środki poprawiające właściwości gleby konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka parametrów, mających wpływ nie tylko na maksymalną ich efektywność, ale i bezpieczny wpływ na środowisko. Spośród tych czynników wymienić należy przede wszystkim: podatność na degradację, odczyn, suchą masę, zawartość materii organicznej, zawartość makroelementów, mikroelementów i pierwiastków śladowych. Powyższe parametry wpływają nie tylko na wielkość i jakość plonu, ale również na środowisko. Dlatego nie można dopuścić, aby wpływ ten był negatywny, co mogłoby wynikać np. z przekroczenia dopuszczalnych norm niektórych pierwiastków. Dodatkowo niezbędnym jest oznaczenie obecności wybranych patogenów, zgodnie z regulacjami wskazanymi przez prawo, tak aby nie doszło do przekroczeń.

Poza kwestiami środowiskowymi ważny jest również aspekt ekonomiczny. Obserwowane zmiany wzrostu cen nawozów mineralnych mogą mieć, i na ogół mają, bezpośrednie przełożenie na ograniczoną produkcję i dostępność nawozów. To stwarza szansę bardziej pozytywnego wpływu dla nabywców na większe zainteresowanie alternatywnymi produktami nawozowymi.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE