Wysokie Mazowieckie – to tam uruchomiona została nowa oczyszczalnia ścieków należąca do Grupy Mlekovita. Obiekt jest dowodem tego, że największa grupa mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej nie przestaje się rozwijać. Za projekt odpowiada firma SEEN Technologie.
17 maja br. miało miejsce oficjalne otwarcie nowego ciągu technologicznego oczyszczania ścieków i przetwarzania odpadów przy centrali Mlekovity. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Grupy Mlekovita, w tym Dariusz Sapiński, prezes zarządu. Nie zabrakło także przedstawicieli firmy SEEN Technologie – wśród nich byli Dariusz Jasak, prezes zarządu, dr inż. Bogusław Buczak, prokurent i dyrektor działu inżynieria procesowa, Michał Kozłowski, zastępca dyrektora działu realizacji oraz Piotr Szmich, kierownik projektu.
Czytaj dalej: Tankowanie biometanem – PGK Śrem wybuduje stację bioLNG! [WIDEO]
Rozwój w zieloną stronę
Fabryka Biofermentacji kosztowała grupę 72 mln zł. Nowa infrastruktura obejmuje szereg elementów tworzących ciąg technologiczno-procesowy, a także 2 nowe jednostki kogeneracji CHP o mocy 800 kW każda oraz wytwornicę pary o wydajności 900 kg/h o ciśnieniu 11 bar.
– Mlekovita jako lider nieustannie się rozwija i konsekwentnie swój model biznesowy opiera o stały rozwój, nie tylko dla dobra klientów i konsumentów. Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa dbają o minimalizowanie wpływu na środowisko i dla Mlekovity koncepcja zrównoważonego rozwoju ma na celu osiągnięcie równowagi pomiędzy wzrostem gospodarczym, poprawą jakości życia oraz dbałością o środowisko – mówi Dariusz Sapiński, prezes zarządu Grupy Mlekovita. – Dlatego regularnie inwestujemy w ekologię, o czym świadczy oddanie do użytku dużego obiektu: nowoczesnej Fabryki Biofermentacji, dzięki której nasz zakład jest jeszcze bardziej przyjazny środowisku oraz zwiększa się jego niezależność energetyczna. Nowa inwestycja zapewnia łącznie pokrycie na energię elektryczną w 30% ogólnego zapotrzebowania zakładu centrali Grupy Mlekovita – dodaje.
Koszt inwestycji w całości pokryto ze środków własnych. W budowie obiektu uczestniczyła także, poza SEEN Technologie, spółka STRABAG.
Czytaj dalej; 2 biometanownie w 18 miesięcy. Tak to się robi w USA
Dlaczego biogaz?
Wytworzony z serwatki i odpadów poflotacyjnych biogaz trafia do silnika kogeneracyjhego, który wytwarza energię i ciepło. To pozwala na zagospodarowanie ubocznych produktów odpadowych oraz niezależności energetycznej, a wszystko dzięki procesowi oczyszczania ścieków.
Jako zaletę przedstawiciele przedsiębiorstwa wskazują także możliwość przejęcia zwiększonych ładunków zanieczyszczeń i skuteczniejsze unieszkodliwienie osadu ściekowego. Fabryka Biofermentacji jest połączona z istniejącą oczyszczalnią, dzięki czemu eksploatacja obiektów jest bardziej elastyczna. Ponadto inwestycja spowodowała zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, co przełoży się na większą samowystarczalność i dochodowość zakładu.
Obiekt umożliwia odprowadzenie 5 mln 200 tysięcy m3 ścieków rocznie. Oszczędność energii elektrycznej wynosi 12,5 GWh, cieplnej 12 GWc, a spadek emisji CO2 szacuje się na 9500 t/rocznie. Podczas gdy zapotrzebowanie oczyszczalni to 5,6 GWh. Pozostałe 6,8 GWh wykorzystuje zakład mleczarski. Wygenerowana moc cieplna jest częściowo (4,4 GWc) wykorzystywania w proszkowni.
Inwestycja została nagrodzona tytułem EKOINWESTORA 2023 r.
Zdjęcie i źródło: Mlekovita