Powstanie przenośne urządzenie, które przetworzy biomasę na paliwo. Dzięki temu polski rolnik nie będzie już musiał kupować węgla. Ta technologia sprawi, że odpady po produkcji rolnej staną się ekologiczną alternatywą dla paliw kopalnych.

Reklama

Proces HTC, czyli hydrotermalna karbonizacja biomasy, to przyspieszony odpowiednik powstawania węgla w przyrodzie. W jego efekcie powstaje hydrowęgiel, zostaje odzyskana woda, a także obniżają się emisje z sektora rolniczego.


Czytaj dalej: W Portugalii powstanie najnowocześniejszy zakład produkcji bioLNG


Są pieniądze, można działać

Michał Witek, prezes T4F ReuseRevolutions sp. z o.o. ogłosił na swoim LinkedIn, że jego firma otrzymała dofinansowanie na stworzenie przenośnego urządzenia, które pozwoli na przetwarzanie odpadowej biomasy z wykorzystaniem procesu HTC. Środki pozyskano w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG). Wsparcie projektu wyniesie 908 100 zł.

– Od pewnego czasu chodził za mną temat rozwoju szeroko pojętej ekologii na terenach wiejskich. Pojawił się pomysł, aby wszelkiego rodzaju odpady powstałe w gospodarstwach przetworzyć i wykorzystać ponownie jako ekologiczny, a przy tym kaloryczny produkt stanowiący alternatywę dla węgla – pisze Michał Witek. – Urządzenie, które będziemy projektować, a następnie wykonywać jako pilotażowe, ma ogromny potencjał do wdrożenia na szeroką skalę w średnich i większych gospodarstwach rolnych, a także w hodowlach, takich jak np. kurze fermy – dodaje.

Dla T4F ReuseRevolutions sp. z o.o. to pierwszy projekt, który będzie zorientowany na działania proekologiczne w obszarze rolnictwa.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Żródło: LinkedIn

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE