Jak podaje portal FoodFakty za agencją Bloomberg, izraelska firma Future Meat Technologies Ltd. kilka dni temu otworzyła pierwszy na świecie przemysłowy zakład produkcji mięsa komórkowego. Zakład produkować ma ok. 500 kg dziennie. Wiadomo, że już w przyszłym roku „mięso” z  Izraela ma trafić do amerykańskich restauracji.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Mięso komórkowe – sytuacja na rynku

Na świecie zarejestrowanych i prowadzących działalność w kierunku produkcji mięsa komórkowego jest 75 przedsiębiorstw. Produkują białka, analogi wołowiny i kurczaka. Do hodowli wykorzystują komórki (zamiast uboju zwierząt).  A pierwszą firmą, która swoje produkty sprzedaje m.in. do restauracji w Singapurze jest Eat Just Inc. .

Reklama

Jak twierdzi Bloomberg od momentu powstania prototypów startupy zajmujące się hodowlą mięsa komórkowego obniżyły koszty o 99%.

Szacuje się, że jeśli znajdą się konsumenci na te produkty, rynek może osiągnąć 25 mld USD do 2030 r. (wg szacunków McKinsey & Co.).

Firmie Future Meat Technologies, która zebrała 43 mln USD od różnych inwestorów, udało się zredukować koszt do 4 USD za 100 gramów hodowanej piersi z kurczaka. Plany są takie, by obniżyć go o połowę do końca 2022 r.

Pierwszy przemysłowy zakład

Jak czytamy w Food Fakty zakład firmy Future Meat Technologies Ltd. w Rehovot i może produkować nawet 500 kg „mięsa” na dobę. W jego „menu” są kurczaki, wieprzowina i jagnięcina, a nawet wołowina.

Jednak produkcja musiałaby sięgnąć milionów ton, by być opłacalna. Firma już myśli o postawieniu nowej linii, ale najpierw chce zdobyć rynki konsumenckie. W pierwszej kolejności amerykański, a potem Europę i Azję. Na razie mięso komórkowe z Izraela przechodzi badania, by uzyskać zgodę Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz Urzędu ds. Żywności i Leków na oferowanie swoich produktów społeczeństwu.

Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!

Źródło: foodfakty.pl, bloomberg
Zdj. pixabay

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE