Jakie jest sposób na magazynowanie biogazu? Jednymi z nieodzownych elementów instalacji biogazowych są zbiorniki. Pozwalają one na tymczasowe magazynowanie gazu wytworzonego w trakcie procesu fermentacji metanowej.


Reklama

Funkcjonowanie zbiorników jest istotne, ponieważ biogaz w ciągu dnia, produkowany jest w nierównomiernych ilościach (co wynika z rodzaju i okresu stosowanego systemu „zakarmiania” zbiornika fermentacyjnego).

Magazynowanie biogazu – zbiorniki muszą być:

  • całkowicie gazoszczelne (przed rozruchem poddawane są testom szczelności),
  • wytrzymałe na nagły wzrost lub spadek ciśnienia,
  • odporne na:
    • działanie promieniowania UV,
    • temperaturę,
    • zmienne warunki pogodowe.

Ponadto, ze względów bezpieczeństwa, wszystkie zbiorniki pozwalające na magazynowanie biogazu muszą być wyposażone w zabezpieczenia przed nadciśnieniem, jak również spadkiem ciśnienia. Pozwala to zapobiec niedopuszczalnie wysokim zmianom ciśnienia wewnątrz rezerwuaru gazu.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Biogaz jest mieszaniną gazów składającą się głównie z metanu, dwutlenku węgla oraz śladowych ilości pozostałych gazów (m.in. siarkowodoru i amoniaku).

Należy jednak pamiętać, że w połączeniu z tlenem atmosferycznym, biogaz staje się wybuchowy w określonych granicach. Dlatego już na etapie budowy, a następnie eksploatacji biogazowni (w tym magazynów biogazu), należy przestrzegać szczególnych przepisów bezpieczeństwa.

Wśród zbiorników magazynujących biogaz wyróżnia się dwa typy: mokre i suche. Zbiorniki mokre montowane są bezpośrednio nad zbiornikiem fermentacyjnym.

Natomiast zbiorniki suche to oddzielne instalacje, które wykonywane są najczęściej w pobliżu komór fermentacyjnych. Do ich budowy wykorzystuje się materiały z tworzywa sztucznego lub gumy.


BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!


Na rynku zbiorników wyróżnia się magazyny nisko-, średnio– oraz wysokociśnieniowe. W instalacjach biogazowych najczęściej zastosowanie znajdują zbiorniki niskociśnieniowe, które wykorzystują nadciśnienie w zakresie od 0,05 do 0,5 mbar. Mogą one być wykonane z materiałów metalowych, żelbetonowych lub elastycznych tworzyw sztucznych.

Dodatkowo magazyny te mogą mieć różnorodny kształt i budowę. Powszechnie wykorzystywane są membranowe zbiorniki dachowe (którymi pokryte są fermentory).

Zbiorniki magazynujące biogaz występują również jako formy sferyczne, przykrycia pływające oraz w formie gazowych poduszek. Ostatnie z wymienionych dla dodatkowej ochrony przed warunkami pogodowymi umieszcza się  odpowiednich budynkach lub przykrywa drugą powłoką foliową.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Kamil Kozłowski
Zdjęcie: Kamil Kozłowski
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE