W centrum Warszawy ogromny smok z problemami z oddychaniem ostrzega przed smogiem, a w Poznaniu dybią na życie Kopciuszka. Miasta prześcigają się ostatnio w pomysłach na rozpropagowanie informacji na temat szkodliwości smogu i sposobach popularyzowania wiedzy o programach wspierających mieszkańców w likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła.

Reklama

„Kopciuszek musi zniknąć”

„Codzienność mieszkańców osiedla zmienia się w piekło, bo na ich życie czyha seryjny zabójca. Atmosfera zagęszcza się od pierwszej strony. Główny bohater nie czeka i bierze sprawy w swoje ręce”. Takie opisy zapowiadające kryminał „Kopciuszek musi zniknąć” autorstwa Franciszka Kawki pojawiły się w miejskiej przestrzeni. Jak donosi portal poznan.pl wszystko to w ramach nowej kampanii promującej Kawkę Bis. To program wspierający mieszkańców Poznania w likwidacji kopciuchów – m.in. pieców lub kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.

Czyste powietrze to priorytet

– Czyste powietrze powinno być priorytetem nas wszystkich, bo od tego, czym oddychamy, zależy nasze zdrowie. W sezonie jesienno-zimowym na stan jakości powietrza ogromny, negatywny wpływ mają pozaklasowe piece i kotły, w których spalany jest węgiel i drewno. Zależy nam, aby jak największa liczba poznanianek i poznaniaków inwestowała w ekologiczne źródła ciepła. Dlatego oferujemy im wsparcie finansowe w tym zakresie. Mam nadzieję, że przewrotna historia o kopciuszku opowiedziana w nowej miejskiej kampanii, zachęci naszych mieszkańców do skorzystania z tej możliwości – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.


Czytaj też: Czy to smog? Czy to smok?


Kawka Bis

Kawka Bis to miejski program dotacyjny, wspierający likwidację ogrzewania opartego na węglu czy drewnie. Celem programu jest zmotywowanie mieszkańców do zastąpienia pozaklasowych kotłów ekologicznymi źródłami ciepła co poskutkuje zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń powstających na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno i brykiet.

– W ramach programu mieszkańcy mogą pozyskać dofinansowanie na likwidację kopciucha zasilanego węglem czy drewnem i montaż nowego systemu ogrzewania – np. elektrycznego, gazowego, podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej czy też pompy ciepła połączonej z fotowoltaiką. Kawka Bis przeszła w ostatnim czasie wiele zmian – m.in. uproszczono procedury oraz zwiększono kwotę na realizację programu. Dzięki temu ze wsparcia może skorzystać jeszcze większa liczba poznanianek i poznaniaków – tłumaczy Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Kopciuszek i Franz Kawka

Tym razem Miasto Poznań postanowiło do promocji programu wykorzystać nieistniejący kryminał pt. „Kopciuszek musi zniknąć zwrócić

– Kampanię oparliśmy na skojarzeniach związanych z programem Kawka, nawiązując do klasyki literatury. Mamy więc tytułowego „Kopciuszka” w nietypowej odsłonie oraz Franza Kafkę, który na użytek naszej fikcyjnej książki stał się Franciszkiem Kawką. Intryga tej powieści jest znacznie mniej zagmatwana niż w słynnym „Procesie” i prowadzi do szczęśliwego końca. Główny bohater – mieszkaniec poznańskiego osiedla – szybko identyfikuje seryjnego zabójcę, którym jest jego trujący kocioł i w prosty sposób daje sobie z nim radę. Kopciuszek znika – mówi Joanna Żabierek, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta ds. Marketingu Miasta.

„Wieczorki autorskie z Kawką”

W planach są też „Wieczorki autorskie z Kawką”. Ich organizację zaplanowano w osiedlowych filiach Biblioteki Raczyńskich. Zainteresowane osoby będą mogły posłuchać o nowych, uproszczonych zasadach dotyczących wymiany kopciuchów oraz zadać pytania o szczegóły programu.

Spotkania odbywać się będą w godz. 16:00-19:00 poczynając od 2 marca (Filia Naramowicka). Kolejne zaplanowano na 11 marca (Filia 16 na Smochowicach) oraz 25 marca (Filia 8/59 na Dębcu). Pierwsze 200 osób, które pojawi się na spotkaniach, otrzyma w prezencie książkę od portalu Lubimy Czytać.


Czytaj też: Kawka Bis – dotacje na wymianę „kopciucha” dla mieszkańców Poznania. Ruszył nabór wniosków


 Kawka Bis – więcej informacji

Więcej informacji dotyczących Kawki Bis wraz z formularzami wniosków do pobrania można znaleźć na stronie internetowej: https://www.poznan.pl/kawka/. Informacji udzielają także pracownicy infolinii Poznań Kontakt: pod numerem telefonu: 61 646 33 44 oraz Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska: 61 878 40 61, 61 878 40 68, 61 878 19 63, 61 878 40 62. Zapytania można kierować także pod adres mailowy: kawka@um.poznan.pl.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: poznan.pl

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE