Kawka Bis – dotacje na wymianę „kopciucha” dla mieszkańców Poznania. Ruszył nabór wniosków

kawka bis poznań

W Poznaniu od 2018 roku obowiązuje uchwała antysmogowa, na mocy której konieczna jest wymiana „kopciucha” na ekologiczne źródło ciepła. W stolicy Wielkopolski od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z pozaklasowych kotłów będzie karane zgodnie z zapisami uchwały.

Wymiana kopciucha

„Wymieniając „kopciucha” już teraz unikniesz kary grzywny nawet do 5 000 zł w przyszłości” – tak poznański magistrat zachęca do wymiany „kopciuchów”. Ale to niejedyna zachęta. 2 stycznia władze miasta uruchomiły nabór wniosków do kolejnej edycji programu Kawka Bis.

Kawka Bis

Kawka Bis to miejski program dotacyjny, wspierający likwidację ogrzewania opartego na węglu czy drewnie. Celem programu jest zmotywowanie mieszkańców do zastąpienia pozaklasowych kotłów ekologicznymi źródłami ciepła. W ramach programu można ubiegać się o dotacje o różnej wysokości. Wnioski o dofinansowanie na 2022 rok można składać w trybie ciągłym, w terminie od dnia 2 stycznia 2022 roku do 31 lipca 2022 roku. Przyznanie dotacji nastąpi w roku 2022.

Wysokość dotacji

Dotacja w ramach programu Kawka Bis wynosi 100% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że górny limit dofinansowania wynosi:

  • do 12 000 zł  – w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe bądź ogrzewanie elektryczne
  • do 15 000 zł  – w przypadku  zmiany na pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową
  • do 20 000 zł – w przypadku zmiany na pompę ciepła łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną

Czytaj też: Czyste Powietrze – od 1 stycznia koniec dotacji na kotły węglowe


Co zrobić aby otrzymać dofinansowanie?

W pierwszej kolejności należy złożyć kompletny wniosek zachowując termin od 2 stycznia do 31 lipca 2022 r. Następnie po podpisaniu umowy dotacyjnej z Miastem konieczna jest likwidacja starego ogrzewania i instalacja ekologicznego źródła ciepła. Ostatnim krokiem jest rozliczenie zmiany sposobu ogrzewania do 31 października 2022 r.

Gdzie złożyć wniosek?

Wypełniony i podpisany druk wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami można złożyć na trzy sposoby:

  • osobiście – w Urzędzie Miasta Poznania, w Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska, przy ulicy Gronowej 22a,
  • przesłać pocztą na adres:

Urząd Miasta Poznania

Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska,

Gronowa 22a, 61-655 Poznań

  • za pomocą ePUAP – w tym przypadku należy skierować pismo ogólne na Urząd Miasta Poznania, pamiętając o elektronicznym podpisaniu pisma oraz załączeniu skanu lub zdjęć wypełnionego i podpisanego wniosku wraz z załącznikami.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: UM Poznań

This post is also available in: polski

ael